Megtámadták a Dogecoin hálózatát, összeomlott a csomópontok több mint kétharmada
Általánosságban keveset beszélnek a Dogecoin hálózatáról, sokkal inkább natív tokenje az, ami a közbeszédben forog. Ugyanakkor a Bitcoinéhoz hasonló alapelveken működő hálózat decentralizált, nyílt, blokkideje pedig sokkal gyorsabb, mint a vezető blokklánc-hálózaté.
A Dogecoin hálózatát azonban december 12-én támadás érte. A támadás mögött álló hacker a hálózaton működő aktív csomópontok több mint kétharmadát offline állapotba kapcsolta. A csomópontok összeomlása közben illetéktelen adatokhoz sikerülhetett hozzájutni.
Megtámadták a Dogecoin hálózatát
December 12-én egy biztonsági incidens rázta meg a legnagyobb mémcoin-hálózatot, a Dogecoinét. Andreas Kohl, a Bitcoin oldalláncként működő Sequentia alapítója, felfedte, a támadó Salvadorban tartózkodott és onnan indított támadást a hálózat ellen egy régi laptopról.
A hibát egyébként korábban Tobias Ruck, a düsseldorfi egyetem professzora, fedezte fel és számolt be róla. A hálózat megzavarását követően az ismeretlen személy a hálózaton működő csomópontok 69%-át kapcsolta offline állapotba, melynek következtében jogosulatlanul juthatott hozzá a hálózaton tárolt adatokhoz.
A támadás idején a Dogecoin hálózatának 647 aktív csomópontja üzemelt, az incidens jelentésekor azonban már csak 315 működött a Blockchair adatai szerint. A „DogeReaper” névre keresztelt sebezhetőségről december 4-én írtak először. A hiba lehetővé teszi a támadó számára, hogy távolról lekapcsolja a hálózat csomópontjait a címek megadásával.
Amit nem tudnak a Dogecoin hálózatáról
A támadás időpontjában a Dogecoin natív tokenje, a DOGE, ugyan nem szenvedett el nagy esést, de visszaszorult a 0,40 dolláros szintre. Amikor szóba kerül a mémcoin, általában nem a mögöttes hálózatról beszélünk, hanem az Elon Musk által felkarolt eszközről, ami megnégyszereződött október óta.
A Dogecoin hálózati felépítése pedig hasonló a Bitcoinéhoz. Az egyperces blokkidővel rendelkező hálózat nagyjából tízszer hatékonyabb, mint a Bitcoin, ugyanakkor tokenomikáját tekintve jóval rugalmasabb. A Dogecoin ugyanis nem rendelkezik maximális kínálattal, évente nagyjából 5 milliárd DOGE kerül forgalomba, a blokkjutalom pedig fix 10 000 db DOGE / létrehozott blokk.
A hálózaton úgynevezett teljes értékű node-ok (csomópont) üzemelnek és bányászok tartják fenn az egyensúlyt. A legismertebb bányász pool-ok közé a LitecoinPool és a viaBTC tartoznak. A 2024-ben nagyjából 800 – 1000 TH/s számítási teljesítménnyel operáló hálózat gyorsabb és hatékonyabb, mint a Bitcoin vagy a Litecoin, ugyanakkor az Ethereummal és annak versenytársaival már nem veszi fel a versenyt.
Bár a Dogecoin bányászati jövedelmezősége jelentősen csökken az idő múlásával, a natív token népszerűsége miatt még mindig az egyik legvonzóbb hálózat a bányászok számára.
Kilátások a DOGE számára
A DOGE 2021-ben került be a köztudatba, amikor Elon Musk és a hozzá hasonló médiaszemélyiségek felkarolták. Az eredetileg 2013-ban létrehozott kutyás mémcoin akkor egészen 0,74 dollárig emelkedett, ami aztán a medvepiacon visszaszorult 5 cent környékére.
Az amerikai választási hajrá és Donald Trump győzelme azonban új löketet adott az eszköznek, ami egészen 0,48 dollárig emelkedett. Cikkünk írásakor a 0,40 dolláros szint megtartásával küzd a DOGE, ami az elmúlt hónapok legjobban teljesítő kriptovalutájává vált.
Egyesek szerint Elon Musk politikai szerepvállalása és az X felfutása miatt a DOGE-ban is további potenciál rejlik. A technikai elemzők szerint a DOGE a következő hetekben akár 0,65 dollárig is emelkedhet.