102 000 dollárig ment a bitcoin, több altcoin árfolyama is kilőtt!

Hétfőn az év legnagyobb likvidációjának lehettünk szemtanúi a tőkeáttételes piacon, ahol több mint másfél milliárd dollárnyi pozíció került bezárásra. A természetesnek mondható visszahúzódás még kedden is éreztette hatását, azonban szerdára minden normalizálódott.

A fogyasztói árindex (CPI) ugyan tovább emelkedett, de továbbra is a várakozások szerint alakult. A jövőhéten esedékes kamatvágás szinte biztossá vált, a bitcoin (BTC) árfolyama pedig ismét áttörte a 100 000 dolláros szintet. Több altcoin 20-30%-os növekedést produkált.

Ismét 102 000 dollár felett a bitcoin árfolyama

Az elmúlt 12 hónapban közel 150%-os növekedést produkáló bitcoin BTC Price BTC Price (BTC) egy hete áttörte a pszichológiai jelentőséggel bíró 100 000 dolláros árfolyamot, majd egészen 104 000 dollárig emelkedett. Az ezt követő visszahúzódás során a vezető kriptovaluta 95 000 dollárról kezdte meg a felzárkózást, majd szerda estére végül 102 000 dollárig jutott. A FOMO átjárja a Wall Street-et is, hiszen a korrekció ellenére a héten csaknem 1,14 milliárd dollárnyi nettó beáramlást tapasztaltak a Bitcoin ETF-ek úgy, hogy a BlackRock tegnap egyáltalán nem is értékesített IBIT-jéből.

A BTC árfolyamának az alakulása, forrás: CoinMarketCap

Az emelkedés makrogazdasági oka egyértelműen a fogyasztói árindex (CPI) várakozások szerinti alakulása. Bár az elmúlt négy hónap legrosszabb adatának számít a 2023 novemberéhez viszonyított 2,7%-os emelkedés, a maginfláció stabilizálódni látszik 3,3%-on éves szinten. Ez szinte biztossá teszi azt, hogy a jövőheti FOMC ülésen az amerikai jegybank további 25 bázispontos kamatvágással 4,25-4,50%-ra csökkenti az irányadó kamatokat. A CME Group jelenleg 98,6%-os esélyt lát erre.

Fennáll az adósságválság veszélye

Ray Dalio, milliárdos befektető, szerint azonban a nominális növekedések mögött egy esetleges „adósságválság” állhat, amely a dollár értékének meredek csökkenését válthatja ki.

„Úgy gondolom, fennáll az adósságpénz problémája. Az Egyesült Államok adóssága ugrásszerűen nőtt az elmúlt években, 2024 elejére pedig meghaladta a 34 billió dollárt. A COVID-19 járványhoz, az elhúzódó háborúhoz és az ellátási láncok problémáihoz kapcsolódó ösztönző intézkedések hatalmas kormányzati kiadásokhoz vezettek, amik előidézték a 2022-ben látott infláció kontrollálhatatlanságát.” – mondta Dalio az Abu Dhabi Finance Week-en tartott beszédében

A befektető szerint a 10%-ot meghaladó infláció arra kényszerítette a FED-et, hogy történelmi pillanatban hajtson végre kamatemelést, ami felpörgette az adósságkamatokat és előidézte a „halálspirált”. Dalio úgy véli, a világ legnagyobb országainak példátlan mértékű adóssága azonban nem fenntartható.

Szárnyalnak az altcoinok, ellenállás vár a bitcoinra

Az elmúlt években tapasztalt makrogazdasági bizonytalanságok hozzájárultak ahhoz, hogy többek között az arany és a „digitális arany” árfolyama is megugorjon. Az értékállóság két legnagyobb képviselője mellett azonban az altcoinok is robbanásszerű növekedést produkálnak.

Míg a BTC árfolyama idézőjelesen csak 3%-os növekedésre volt képes az elmúlt 24 órában, az ethereum ETH Price ETH Price (ETH) árfolyama 7%-kal nőtt ugyanebben az időszakban. Ehhez hozzájárult az is, hogy az azonnali Ethereum ETF-ek 555 millió dolláros beáramlást generáltak az elmúlt három kereskedési napon.

Amennyiben az ETH képes lesz visszaszerezni a 4000 dolláros szintet, az az altcoinok parabolikus felfutásához vezethet. Az elmúlt 24 órában a Layer 1-es Sui 32%-os, a decentralizált megoldásokat kínáló Aave és a blokklánc-orákulum Chainlink pedig 30-30%-os növekedést produkáltak.

A legjobban teljesítő kriptovaluták, forrás: CoinMarketCap

Az olyan nagy kapitalizációs projektek, mint az XRP XRP Price XRP Price és Solana SOL Price SOL Price mindeközben 5-5%-kal, a Cardano és Avalanche pedig 15%-kal és 13%-kal emelkedtek.