Fellélegezhetnek az olaszok, ejtették a 42%-os kripto-nyereségadó tervet
Megnyugodhatnak az olasz kripto-tulajdonosok, a kormány ejtette a kriptovaluták nyereségadóját 26%-ról 42%-ra növelő tervét.
A törvényhozók azt javasolják, hogy az adót 28%-ban maximalizálják, vagy tartsák fenn a jelenlegi 26%-os adókulcsot.
A Giancarlo Giorgetti gazdasági miniszter által előterjesztett eredeti terv célja az volt, hogy növelje a kormányzati bevételeket a társadalmi-gazdasági programok finanszírozására. A törvényhozók, az iparági érdekeltek és a kormányzó Liga párt tagjai azonban ellenállásba ütköztek, ami az intézkedés átértékelését eredményezte.
A fejleményeket ismerő források szerint az olasz törvényhozók a meredek emelés helyett egy mérsékeltebb emelést javasoltak, 28%-ban maximálva az adókulcsot. Mások a jelenlegi 26%-os kulcs fenntartását javasolják, hogy ne zavarják a növekvő kriptoszektort.
Giulio Centemero, a Liga törvényhozója és Federico Freni, a pénzügyminiszter-helyettes egyike volt azoknak, akik enyhébb megközelítést szorgalmaztak. Mindketten azzal érveltek, hogy a túlzott adóemelés megölné a kriptopénz-kereskedelmet, ami mind a befektetőknek, mind a gazdaságnak kárt okozna. „Nincs több előítélet a kriptovalutákkal kapcsolatban” – hangsúlyozták a törvényhozók, kiemelve annak fontosságát, hogy támogató környezetet alakítsanak ki a digitális eszközipar számára.
Kriptoadózás és globális ellenállás
Az olaszországi adóvita tükrözi az általánosabb globális tendenciákat, ahogyan a nemzetek a kriptovaluták szabályozására és megadóztatására törekszenek. Oroszország például 13-15%-os jövedelemadót vet ki a kriptovaluta-értékesítésre, miközben a bányászati műveleteket mentesíti az áfa alól.
A Cseh Köztársaság szintén reformokat vezetett be, amelyek mentesítik a hosszú távú kriptobirtoklást a tőkenyereségadó alól, ezzel is ösztönözve a digitális eszközbefektetéseket.
Olaszország újrakalibrált megközelítése azt jelzi, hogy a hazai gazdaságot fenyegető kockázatok mérséklése mellett kíván igazodni ezekhez a nemzetközi gyakorlatokhoz. Álláspontjának újragondolásával Olaszország egyensúlyt kíván teremteni a költségvetési felelősség és a versenyképes digitális gazdaság előmozdítása között.