Rázós hét elé néz a Bitcoin – ezek a makroadatok volatilitást hoznak a kriptopiacra a héten
Volatilitás vár a kriptopiacra a héten, érkezik három amerikai makrogazdasági adat, ami jelentősen hathat a Bitcoin árfolyamára.
A kriptopiaci szereplők három amerikai gazdasági adatot követhetnek most nyomon ezen a héten, amelyek jelentősen befolyásolhatják a Bitcoin BTC Price piaci hangulatát. Ezzel pedig árfolyam ingadozást okozhatnak a piacon.
Eközben a Bitcoin ára továbbra is a 100 000 dolláros szint körül mozog.
3 amerikai gazdasági adat, amely befolyásolhatja a Bitcoin árát ezen a héten
Ez a hét nagyon eseménydúsnak ígérkezik, a következő amerikai makroadatok várhatóan ingadozást hoznak a Bitcoin és az altcoinok piacára.
Amerikai fogyasztói árindex (US CPI)
Az amerikai fogyasztói árindex (CPI) kulcsfontosságú mutató az amerikai gazdasági adatok között ezen a héten. Megjelenése december 11-én, szerdán 8:30-kor várható (keleti idő szerint).
Az Egyesült Államok Munkaügyi Statisztikai Hivatala (BLS) által kiadott makrogazdasági adatok a fogyasztók által fizetett árak havi változását mérik, és hatékonyan követik nyomon az inflációt az idő múlásával.
Az előző amerikai fogyasztói árindex 2,6%-ra emelkedett, így az infláció stabilan 0,2%-on maradt, ami megegyezik a szeptemberi adattal. A 2,6%-os éves növekedés azonban nyolc hónap óta az első emelkedést jelenti. Ez felvetette a Federal Reserve (Fed) szigorítására vonatkozó spekulációkat.
A medián előrejelzés 0,3%, ami azt jelenti, hogy az árak várhatóan 0,3%-kal emelkednek havi alapon a közgazdászok előrejelzése szerint. Ez meghaladná a szeptemberi 0,2%-os havi emelkedést. A Wall Street közgazdászai között is a 2,7% a konszenzus.
Minden szem az amerikai statisztikai hivatalra fog szegeződni szerdán, amikor az amerikai inflációs adatok kerülnek a fókuszba. A főbb adatok mellett a CPI-maginfláció is kulcsfontosságú lesz ezen a héten, ami stabilabb inflációs értéket kínál, mivel levonja az élelmiszer- és energiaárakat a számításból. Az alapvető fogyasztói árinfláció kulcsfontosságú, mert az áruk árai általában jelentős és előre nem látható változásokat mutatnak hónapról hónapra, amelyeknek nem sok közük van a fogyasztói kereslethez.
Novemberben az alap CPI várhatóan 3,3%-kal emelkedik a tavalyi évhez képest. Ha ez így történik, akkor negyedik hónapja tart 3,3%-os szint. Eközben 0,3%-os havi magáremelkedés várható, szintén az októberi erősödéssel összhangban.
Decentralizált jellege és korlátozott kínálata miatt a Bitcoin infláció elleni fedezetnek számít. Szerdán a Bitcoin profitálhat az amerikai CPI és az alap CPI emelkedő trendjéből. Ha a befektetők az emelkedő inflációt a hagyományos valuták, például az USA-dollár vásárlóerejének fenyegetésének tekintik, értéktárolóként olyan alternatív eszközökhöz fordulhatnak, mint a Bitcoin. Ez a megnövekedett kereslet okoz, ami potenciálisan megemelheti a Bitcoin árát.
Munkanélküliségi kérelmek száma
A december 7-ével végződő hétre vonatkozó, az Egyesült Államok munkanélküliségi segélykérelmeiről szóló jelentését csütörtökön teszik közzé. Az adatok betekintést nyújtanak a munkaerőpiac állapotába és a gazdaság általános helyzetébe.
A munkanélküli segélykérelmek magas szintje jellemzően gazdasági nehézségeket és bizonytalanságot jelez. Másrészt az alacsony szint erős munkaerőpiacra és gazdasági stabilitásra utal.
A november 30-ával záruló héten 224 ezerre nőtt a munkanélküli segélykérelmek száma. Ez az adat meghaladta a 215 000-es kezdeti becsléseket. És magasabb is volt, mint az előző heti 215 000, 213 000-ről korrigálva. A BLS foglalkoztatási adatai szerint ugyanakkor novemberben enyhén élénkült az amerikai munkaerőpiac. A munkanélküliségi ráta 4,2 százalékra emelkedett.
„A legfrissebb állásadatok szerint a munkaerőpiac továbbra is erős. Az időjárás és a sztrájkoló dolgozók miatti októberi enyhébb számok után a novemberben a munkahelyek erőteljes növekedése köszön vissza. A gazdaság átlagosan 173 000 munkahelyet teremtett az elmúlt 3 hónapban” – nyilatkozta Elise Gould, a Gazdaságpolitikai Intézet vezető közgazdásza.
A csütörtöki munkanélküli segélykérelmek magas száma hozzájárulhat a negatív piaci hangulathoz és a bizonytalansághoz. Ez arra késztetheti a befektetőket, hogy olyan biztonságos eszközöket keressenek, mint az arany vagy a Bitcoin. Ez a megnövekedett kereslet a Bitcoin mint értéktároló iránt potenciálisan megemelheti annak árát.
Ugyanígy a magas munkanélküliségi adatok a fogyasztói kiadások és a gazdasági növekedés gyengülésére utalhatnak. Ez befolyásolhatja a központi bankokat az expanzív monetáris politika végrehajtására. Egy ilyen eredmény növelheti az inflációval és a valuta leértékelésével kapcsolatos aggodalmakat, ami arra készteti a befektetőket, hogy alternatív eszközökhöz, például a Bitcoinhoz forduljanak vagyonuk védelme érdekében.
Termelői árindex (US PPI)
Ezenkívül a BLS csütörtökön teszi közzé a termelői árindexet (PPI), amely a nagykereskedelmi inflációt mutatja be. Az adatok azt mérik, hogy az amerikai termelők által a kibocsátásukért kapott eladási árak átlagos időbeli változása hogyan alakult.
A Fed e havi kamatdöntésének fő meghatározója a heti CPI és PPI áradat lesz. Amit az adatok mutatnak, az jelentős mérföldköveket jelent majd a Fed politika-korrekciós számításában. Figyelemre méltó, hogy ez a hét az inflációs adatok utolsó hetét jelenti a Fed jövőhéten esedékes decemberi ülése előtt.
Most minden szempár a fogyasztói és termelő árindex inflációs adataira irányul, mivel a piacok újabb 25 bázispontos kamatcsökkentést remélnek.