Nyugdíjba ment az amerikai újságíró, aki nem értette se az internetet, se a bitcoint

Magyarországon valószínűleg nem ismerték és ismerik tömegek, de 2024. december 6-án a New York Times megosztott egy posztot az X-en, amelyben bejelentette Paul Krugman közgazdász-újságíró távozását az újságtól. Közel 25 év véleményrovatvezetői munka után vonult nyugdíjba. Viszont a visszavonulására adott reakciók többsége egyáltalán nem pozitív volt. A kritikusok egyenesen korunk egyik legkevésbé hatékony közgazdászaként búcsúztak tőle.

Krugman a nemzetközi kereskedelem elméletével, a gazdaságföldrajzzal és a makroökonómiával kapcsolatos írások miatt lett ismert, leginkább az Egyesült Államokban. Viszont nagyon sokat bírálták, leginkább azért, mert nézetei mellett nem tartott ki és sűrűn váltogatta őket, plusz nyíltan politikai álláspontot képviselt. A New York Times mondjuk sokszor kerül ilyen állítások kereszttüzébe. Támadói azzal bírálták, hogy az intervencionista politikák mellett érvelő közgazdász nem vette figyelembe a lehetséges hosszútávú hátrányokat, például a növekvő adósságot vagy a piaci dinamika megzavarását.

Krugman különös érzékkel nyúlt mellé a legtöbb témában

A kriptós közösségben pedig azóta kritizálják, amióta egy 2015-ös kerekasztal-beszélgetésen a bitcoinon nevetett és gúnyolódott rajta. Ahogy akkor mondta, a BTC nem más, csak „egy önbeteljesítő jóslat”. Azt mondta, hogy a bitcoin csak egy libertárius ideológia által vezetett „buborék”, ami egy olyan probléma megoldását keresi, amelynek nincs érdemi gazdasági jelentősége. Így most többen is posztoltak Krugman távozása után a közösségi médiában, örömüknek adva hangot. Amit egyébként a legtöbb kritikusa, vagy a kommentelők rendszeresen fel szoktak hozni vele kapcsolatban, hogy nem csak időnként írt ostobaságokat vagy tévedéseket. A kommentelők szerint képessége volt arra, hogy következetesen tévedjen. Vegyük például Krugman hírhedt véleményét az internetről még 1998-ból. Akkor masszívan lebecsülte az internet gazdasági potenciálját, és az internet jelentőségét a faxgépéhez hasonlította. Az idő azonban bebizonyította, hogy tévedett, mivel az internet a gazdasági növekedés és az innováció motorjává vált.

Az egyik hírhedt videója:

Ezen túlmenően Krugman rosszul ítélte meg a kamatlábakat, a költségvetési politikát és az inflációt. Elvetette a globalizáció azon lehetőségét, hogy komolyan befolyásolja az amerikai béreket. Ha csak a New York Times X-posztjára érkező kommenteket nézzük, akkor is látható, hogy milyen véleménye volt róla a közösségnek. Valaki szerint jó, hogy megszabadultunk tőle, mások szerint igazi pénzügyi analfabéta volt, aki nem is értette a való világot, amiben élünk. Krugman gyakran hasonlította a bitcoint és a kriptoeszközöket a Ponzi-rendszerekhez. Szkepticizmusa ellenére azonban a bitcoin és a szélesebb értelemben vett kriptogazdaság egyre nagyobb teret hódít. Ez pedig egyre inkább megkérdőjelezi a hasznosságuk és jelentőségük állítólagos hiányára vonatkozó érveit. Krugman eddigi tévedései – beleértve a bitcoinról és az internetről alkotott véleményét is – sokakat elgondolkodtatott, hogy miért is maradhatott ennyi időn át publicista és a demokraták által elismert közgazdász.