Honnan jöttek és mit jelentenek a Bitcoin lézerszemek?
A lézerszemes kriptós mém vagy jelenség már elég régóta jelen van a kriptovilágban és a közösségi oldalakon. Egy normál profilkép lecserélése egy olyanra, ahol a szemünk lézerszemként világít, azt jelenti, hogy nagyon támogatóak vagyunk a Bitcoin és más kriptovaluták felé. És kifejezetten magas árfolyamot jósolunk és remélünk (eredetileg 100 ezer dollárt). A lézerszem színének is van jelentősége, ugyanis egy időben a kék lézerszem volt az Ethereum-fanatikusok választása, a Bitcoin-hívők a piros szemet preferálták.
Nagyon sok híresség és profi befektető döntött a profilképének lézerszemesre cserélése mellett, például Michael Saylor, a MicroStrategy vezérigazgatója is. Ahogy pedig egyre jobb lett az árfolyama a BTC-nek és több más kriptovalutának, a trend nagyon gyorsan elterjedt. Már nem csak kriptós ismert emberek, de más hírességek is elkezdték használni a lézerszemeket, köztük Tom Brady, amerikai kongresszusi képviselő, Mexikó leggazdagabb embere és Mike Tyson is. De a trend eredete és konkrét célja még 2021 elejére vezethető vissza.
Innen jött a Bitcoin lézerszem
Egy Chairforce névre hallgató Twitter-felhasználó volt az, aki hobbiból avatárokat, profilképeket készített a közösségi oldalon jelenlévő Bitcoin-közösség tagjainak. Csak szórakozásból döntött úgy, hogy lézerszemeket rajzol néhány barátja profilképére. Meg is egyezett velük, hogy ha az akkor 40 ezer dolláros BTC ára átlépi az 50 ezer dollárt, akkor lecserélik az avatárjukat a lézerszemes változatra és elkezdik futtatni a #LaserRayUntil100K nevű hashtaget. Persze ez a történet leegyszerűsítése, mert többen kis csapatként dolgoztak a különféle Bitcoinos mémeken és ezen beszélgetések közben jött elő a lézerszemek ötlete. Még az is lehet, hogy nem Chairforce volt az ötletgazda, hanem őt csak megkérték, hogy egy képre varázsoljon ilyen szemeket. Akárhogyis, ekkor és ilyen körülmények között jelent meg az első lézerszem.
A koncepció szerint lézerrel lövöldöznének a felhasználók az avatárjuk fejéből, mindezt a lelkesedés és a szolidaritás jeleként, amíg egyetlen bitcoin 100000 dollárt nem ér. A kampány 2021. február 16-án indult. Irtó gyorsan felgyorsult. Átvette maga Elon Musk, Paris Hilton és Sean Hannity is. A holland Libertariánus Párt jelöltje lézerszemmel jelent meg egy óriásplakáton. Warren Davidson ohiói kongresszusi képviselő is lézerszemet kapott, és Cynthia M. Lummis, Wyoming szenátora is, akinek az irodája közleményt adott ki, amelyben meg is magyarázták, hogy miért.
Lummis szenátor lézerszemei azt mutatták, írta a közlemény, hogy nagy támogatója a digitális eszközöknek és a pénzügyi innovációnak. A lézerszemek kitalálója, Chairforce egyébként kriptós újságíró. Ő később, amikor már elterjedt a lézerszem őrület, büszkeségének adott hangot az ügy kapcsán. Nem azért, mert tőle jött az ötlet, hanem mert nagyon jó volt számára látni a közösség összetartozását. 2021-ben is hitt benne, hogy a lézerszemek a Bitcoin maxik örök jelképévé válnak. Persze nem őrizte meg mindenki örökké a lézerszemeket (Salvador elnöke, Nayib Bukele is visszatért a normál profilképéhez), de akinek egyszer volt ilyen a profilján, az később már tettekkel is bizonyította elkötelezettségét a kriptók felé.
Ugyan más kriptovaluták rajongói próbáltak hasonló mémekkel előrukkolni, a Bitcoin lézerszemei után és óta nem igazán sikerült hasonlót meghonosítani. De hogy akkor miért is lézerszemek? Az alapkoncepció szerint a lézerszemek célja az volt, hogy beszéljenek róluk. Mert ha ezekről beszélnek, akkor a Bitcoinról beszélnek.