Rekordgyors ütemben zsugorodik a londoni tőzsde cégeinek száma
A Londoni Értéktőzsde az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül, amelyek hatással voltak a tőzsde működésére és szerepére a globális pénzügyi piacon.
Az elmúlt évtizedben a Londoni Értéktőzsdén jegyzett vállalatok száma csökkent, részben a nagyobb versenytársak és befektetési cégek által végrehajtott felvásárlások miatt. Ez a tendencia aggodalmat keltett a brit tőkepiac jövőjével kapcsolatban.
2024-ben mintegy 45 vállalatot vontak ki a londoni tőzsdéről, ami 10%-kal több, mint 2023-ban, és a legmagasabb szám 2010 óta. Ugyanakkor az Egyesült Királyságban működő vállalatokat célzó felvásárlási ügyletek volumene idén 81%-kal nőtt, meghaladva a 160 milliárd dollárt.
Mindössze 11 vállalat hajtott végre nyilvános részvénykibocsátást (IPO) Londonban, összesen 1 milliárd dollár értékben, ami 11%-kal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában.
A brit részvények rekordkedvezménye
A brit részvények jelenleg több mint 40%-os rekordkedvezménnyel forognak a globális versenytársakhoz képest, ami sok befektetőt vonz. Ugyanakkor ez a helyzet aggodalmat is kelt.
„Ha az Egyesült Királyság nem szedi össze magát, továbbra is veszíteni fog a jelentőségéből,” mondta Liad Meidar, a Gatemore Capital Management ügyvezető partnere.
Külföldi befektetők dominanciája
A külföldi magántőkealapok különösen aktívak voltak az összeolvadások és felvásárlások terén. Novemberben a floridai székhelyű Starwood Capital Group lezárta a Balanced Commercial Property Trust 852 millió dolláros felvásárlását. A svéd EQT nemrég zárta le a Keywords Studios videojáték-szolgáltató vállalat 2,7 milliárd dolláros akvizícióját, míg a chicagói Thoma Bravo 5,3 milliárd dollárért vásárolta meg a Darktrace kibervédelmi szoftvergyártót.
További ügyletek is várhatók a közeljövőben. Amanda Blanc, az Aviva biztosítótársaság vezérigazgatója állítólag próbálja meggyőzni a rivális Direct Line Insurance Group igazgatótanácsát egy 4,2 milliárd dolláros felvásárlási ajánlat elfogadásáról. Eközben az amerikai General Atlantic bejelentette, hogy 1 milliárd dollárért tervezi megvásárolni a Learning Technologies Group online képzési üzletágát.
Nemzetközi verseny és történelmi jelentőség
A Londoni Értéktőzsde továbbra is a világ egyik legnagyobb tőzsdéje, de a verseny fokozódik. Például a párizsi CAC 40 index teljesítménye az elmúlt években felülmúlta a londoni FTSE 100 indexét, ami részben az angol font gyengülésének is köszönhető.
Az LSE 1801-es alapítása óta kulcsszerepet játszik a globális pénzügyi rendszerben. Nemcsak a brit vállalatok részvényeinek kereskedési helyszíne, hanem számos külföldi cég papírjai is itt forognak, köztük magyar vállalatok, mint a MOL, az OTP Bank és a Wizz Air.
A tőzsde előtt álló kihívások
A Londoni Értéktőzsde előtt álló kihívások közé tartozik a globális verseny fokozódása és a Brexit utáni gazdasági környezethez való alkalmazkodás. A tőzsde vezetése és a brit pénzügyi szabályozók számára sürgető feladat a reformok végrehajtása.
„Ha London meg akarja tartani helyét Európa pénzügyi központjaként, jelentős reformokra van szükség,” mondta Joachim Klement, a Panmure Liberum brit tanácsadó cég stratégája. „Ideje, hogy a brit befektetési bankok, a Londoni Értéktőzsde és a szabályozók felismerjék a helyzet komolyságát, és lépéseket tegyenek. Sajnos nincsenek könnyű megoldások.”
Összességében a Londoni Értéktőzsde továbbra is meghatározó szereplője a nemzetközi pénzügyi piacoknak, de a változó gazdasági és politikai környezetben folyamatos alkalmazkodásra van szükség a versenyképesség megőrzése érdekében.