30 országon átívelő orosz pénzmosó hálózatot buktattak le a brit hatóságok
A brit hatóságok lecsaptak egy 30 országra kiterjedő drog és pénzmosó hálózatra. A bűnözők a drogkereskedésből származó pénzt kriptovaluták segítségével mosták tisztára.
A nyomozók szerint a brit utcai drogpiacba beágyazott orosz nyelvű hálózat felfedezése az elmúlt évtized legnagyobb sikere a pénzmosás elleni harcban.
Orosz bűnözők segítettek a brit drogbandáknak a pénzmosásban
Az „Operation Destabilise” elnevezésű vizsgálatot a brit Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NCA) vezette. Két cégre, a Smartra és a TGR-re összpontosítottak, amelyek világszerte bűnözők és szankcionált személyek pénzügyi csatornáiként működtek.
A kriptopénzmosó hálózat több mint 30 országban működött, és olyan hírhedt csoportokat szolgált ki, mint a Kinahan-kartell, erőszakos bűncselekményekben részt vevő ír kokainkereskedők, valamint kibertámadásokhoz kapcsolódó orosz ügynökök. Eddig 84 embert tartóztattak le, köztük 71-et az Egyesült Királyságban.
A 2022 végén kezdődő művelet rávilágít arra, hogy a bűnszervezetek és az ellenséges államok egyre inkább fordulnak a kriptovaluták felé, mivel a hagyományos bankrendszerek kevésbé állnak rendelkezésükre. Ennek egyik mintapéldája Oroszország, ahol a kriptovaluták kezdeti tiltását mostanra felváltotta Putyin nyílt támogatása.
Dan Jarvis brit biztonsági miniszter szerint a művelet:
„Leleplezte az orosz kleptokratákat, drogbandákat és kiberbűnözőket – akik mind a piszkos pénz áramlására támaszkodtak”
A hatalmas és bonyolult hálózat nyomait a 2021-es világjárvány idején fedezték fel, amikor a drogbandák Európa-szerte azért küzdöttek, hogy az utcai eladásokból származó készpénzt a legális gazdaságba juttassák.
Az NCA szerint a két moszkvai székhelyű hálózat, a Smart és a TGR gyors és biztos megoldást kínált. A két cég hatalmas kriptovaluta-készleteket birtokolt, amelyeket támadások és csalások útján szereztek. Ezekből az összegekből kötöttek megbízási szerződéseket a bandákkal, látszólag törvényes vállalkozásokon keresztül.
A készpénz átvételének kockázatáért cserébe jutalékot számítottak fel. A futárhálózat tisztára mosta a pénzt, például építőipari cégeken keresztül, majd azt az Egyesült Királyságba vagy Dubajba szállították. A készpénz végül látszólag törvényes nyereségként felkerült a bankszámlákra.
Eddig az NCA és partnerei 20 millió font készpénzt foglaltak le, amely a becslések szerint 700 millió font értékű kábítószer-értékesítéshez kapcsolódik.
Letartóztatták és szankcionálták a szervezet kulcsfiguráit
Szerdán az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma szankciókat rendelt el a hálózat csúcsán lévő kulcsfigurák ellen.
Többek között azonosították Jekatyerina Zsdanovát, a Smart nevű moszkvai kriptopénz-hálózat vezetőjét, aki a művelet középpontjában állt. Az amerikai hatóságok 2023 novemberében már szankcionálták őt, mert állítólag pénzt mozgatott az orosz elit számára.
Az első nyomra 2021-ben bukkant a rendőrség, amikor elfogták Fawad Saiedit, egy kábítószer-futárt. Az autójában 250 ezer fontot találtak. Később beismerte, hogy ő koordinálta 15,6 millió font mozgatását, amiért négy év börtönt kapott. Ahogy a hatóságok mélyebbre ástak, gyorsan rábukkantak a hálózatra és felismerték a rendszer működését.
Több futárhálózatot is felfedeztek, köztük egyet az Egyesült Királyságban, amelyet Szemen Kuksov, egy orosz olajipari vezető fia működtetett. Ő és társai mindössze 10 hét alatt több mint 12 millió font kábítószer-készpénzt gyűjtöttek össze, amelyet virtuális valutára cseréltek. Tavaly februárban közel hat évre börtönbe került.
A futárok begyűjtötték a készpénzt a bandáktól, majd az ellenértékét egy ellenőrzés után a Smart és a TGR hálózatok kriptopénzben átutalták a drogbandák titkos számláira. A kriptót aztán dél-amerikai kartelleknek továbbították drogokért cserébe.