Putyin és a kriptovaluták: Az orosz gazdaság mentőöve?
Az orosz gazdaság jelentős nyomás alá került a háborús konfliktus és a nemzetközi szankciók miatt. Putyin elnök nemrégiben egy meglepő gazdasági lépést tett: hivatalosan elismerte a kriptovalutákat mint vagyoni eszközöket, és bevezette a kriptoalapú kereskedelem szabályozását. Ez az intézkedés lehetőséget adhat Oroszországnak, hogy megkerülje a hagyományos pénzügyi rendszereket, de a kockázatok sem elhanyagolhatóak.
Rendkívüli nyomás alatt a rubel és a tőzsde
A rubel árfolyama az elmúlt évek legalacsonyabb szintjére zuhant, a novemberi adatok szerint a dollárral szembeni árfolyam 110 környékére gyengült a dollárral szemben, ami 32 hónapnyi mélypontot jelent az orosz deviza számára. Szakértők előrejelzései szerint az év végére tovább romolhat a helyzet, és az árfolyam 115 és 129 között alakulhat, jelezve a rubel további gyengülését. Hasonló csapás érte a tőzsdét is. Az év végéhez közeledve a befektetők bizalma megroppant, és a piac értéke 20%-kal zuhant.
A BCS Brókerház elemzői szerint „pánikhangulat” alakult ki, ahol a befektetők inkább biztonságosabb betétekbe helyezik át pénzüket. A rubel árfolyamának esése, valamint a tőzsdei gyengülés legfőbb oka az ukrajnai konfliktus és az ennek nyomán bevezetett szankciók szigorítása.
Putyin kriptovaluta stratégiája
A gazdasági helyzet stabilizálására Vlagyimir Putyin elnök november 29-én új törvényt írt alá, amely hivatalosan elismeri a kriptovalutákat vagyoni eszközként. Ez az új szabályozás fontos változásokat hoz a kriptovaluta-bányászatban és annak adózásában.
– Áfa-mentesség: A kriptobányászatot végzők mentesülnek az általános forgalmi adó alól.
– Adózás: A bányászatból származó jövedelem „természetbeni jövedelemként” adózik. Az éves személyes bevételek 2,4 millió rubelig 13%-os, e fölött pedig 15%-os adókulcs alá esnek. A céges adózás 25% marad.
– Bejelentési kötelezettség: A bányászoknak tevékenységüket be kell jelenteniük az adóhatóságoknál, ellenkező esetben pénzbírsággal kell számolniuk.
Kapcsolódó tartalom: Oroszországban fellendült a kriptobányászati engedélyek iránti érdeklődés
Ez az új törvény a kriptovalutát nem csupán spekulatív eszközként, hanem valódi gazdasági mentőövként pozícionálja.
A rubel gyengülése és az inflációs nyomás
A rubel gyengülését az orosz pénzügyminiszter kezdetben pozitívan értékelte az export szempontjából, azonban a gyakorlatban ez az import árainak emelkedéséhez vezetett, ami tovább súlyosbította az inflációt. Az orosz gazdaság továbbra is nagymértékben függ az olaj- és gázexporttól, amelyek a szankciók alá esnek.
Az ukrajnai konfliktus sem segít a helyzeten, hiszen folyamatosan erőforrásokat emészt fel, miközben elriasztja a befektetőket. Bár a kriptovaluták integrálása a gazdaságba kockázatos lépésnek számít, Putyin célja egyértelmű: alternatívát találni a szankciók miatti pénzügyi korlátok leküzdésére.
A kriptovaluta lehet a siker kulcsa?
Oroszország a kriptovalutát nemcsak vagyoni eszközként, hanem a nemzetközi kereskedelem eszközeként is igyekszik alkalmazni, különösen a Bank of Russia által szabályozott intézményeken keresztül. Az új törvények pozitív impulzust adhatnak a gazdaságnak, de a hosszú távú siker még bizonytalan. A kriptoalapú kereskedelem számos lehetőséget rejt magában, ugyanakkor nem mentes a kockázatoktól sem, ami megfontolt és körültekintő megközelítést igényel.
Az elkövetkező hónapokban kiderül, hogy ez a merész, de szükséges lépés elegendő lesz-e a gazdaság megerősítésére. Egy dolog biztos: Oroszország jelenlegi helyzetében minden lehetséges eszközt ki kell próbálni, hogy átvészelje a gazdasági vihart.