Ki válthatja Zelenszkijt az elnöki palotában?
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egykor világszerte csodált vezetőként állt a nemzetközi közvélemény fókuszában. A háború kitörése után szimbolikus figurává vált, aki az orosz agresszióval szemben képviselte az ukrán nép ellenállását. Az idő múlásával azonban mind hazájában, mind a világban csökkent az iránta tanúsított lelkesedés.
Ennek egyik legnyilvánvalóbb jele az volt, amikor szeptemberi washingtoni látogatása már alig váltott ki érdeklődést, még az amerikai kongresszus vezetőinek körében is. Mostanra már a nyugati média is elismeri, hogy Zelenszkij politikai „csillogása” megkopott.
Hazájában is kevésbé népszerű
A brit The Times friss elemzése szerint Zelenszkij népszerűsége mind belföldön, mind külföldön drámaian csökkent. Az ukrán Social Monitoring Centre közvélemény-kutató által készített felmérés szerint, ha most tartanának elnökválasztást, a szavazók mindössze 16%-a támogatná az újraválasztását. A megkérdezettek körülbelül 60%-a azt szeretné, ha Zelenszkij meg sem mérettetné magát. Ezek az eredmények azt jelzik, hogy az ukrán lakosság körében általános kiábrándultság uralkodik.
Zelenszkij korábban elhalasztotta az idei tavaszi választást, és meghosszabbította a hadiállapotot. Ez szintén hozzájárult a bizalomvesztéshez. A hadiállapot ugyanis lehetetlenné teszi a szabad és tisztességes választások lebonyolítását, így tovább növeli az elégedetlenséget.
Nemzetközi szintű kiábrándultság
Nemzetközi színtéren hasonló presztízsveszteség tapasztalható. Az amerikai és európai mainstream közvélemény, amely egykor szinte feltétel nélkül támogatta, mára jóval szkeptikusabbá vált. Az Egyesült Államok és a nyugati országok érzik a háborús fáradtságot, lakosaik pedig egyre gyakrabban kritizálják az Ukrajna támogatására fordított erőforrásokat.
Zelenszkij népszerűségének hanyatlása talán nem meglepő egy háború sújtotta országban. Ukrajnában történelmileg szinte egyetlen elnöknek sem sikerült még hosszú távú bizalmat kivívnia a választók körében. Leonyid Kucsma óta egyetlen ukrán elnök sem tudta megszerezni a második ciklushoz szükséges támogatást, de Kucsma újraválasztása kapcsán is többen választási csalást kiáltottak.
Az ukrán elnök pozícióját tovább gyengíti a katonai fronton tapasztalható romló állapot. Oroszország egyre nagyobb sikereket ér el az ország keleti területein, Washington pedig amellett ágál, hogy a katonai behívási korhatárt 25-ről 18 évre csökkentsék. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak a belső feszültség növekedéséhez.
Lehetséges utódok
Az elnöki pozíció legesélyesebb várományosa jelenleg Valerij Zaluzsnij, az ukrán hadsereg korábbi főparancsnoka, aki jelenleg az Egyesült Királyságban szolgál nagykövetként. Egyes elemzések szerint Zelenszkij valószínűleg igyekszik minél tovább halasztani a választásokat, hogy hatalmon maradhasson a háború végéig.
A népszerűségvesztés ellenére Zelenszkij továbbra is erőteljesen lobbizik Ukrajna NATO-tagságáért, miközben a jövője egyre bizonytalanabb. Az országban uralkodó hadiállapot és a háború elhúzódása miatt a politikai váltás egyelőre várat magára.