A keleti vagy a nyugati part gazdasága erősebb az Egyesült Államokban?
Amerika keleti és nyugati partja együttesen az ország gazdaságának felét adja, mégis jelentős különbségek vannak a két régió között.
A keleti és a nyugati part az Egyesült Államok 27 billió dolláros GDP-jének mintegy felét biztosítja. Összehasonlításképpen: ez a két régió 17 államnak és 160 millió embernek ad otthont. De melyik part dominánsabb gazdasági szempontból?
Ahogyan a fenti ábrán is látható, a keleti part – ahol az amerikaiak egyharmada él – együttes GDP-je 9 billió dollár, ami szintén az amerikai gazdaság mintegy harmada. Ezzel szemben a nyugati part körülbelül 5 billió dolláros GDP-vel rendelkezik, azonban ott magasabb az egy főre jutó GDP: 98 000 dollár Nyugaton, és 84 000 dollár Keleten.
Érdemes megjegyezni, hogy Kalifornia GDP-je a legmagasabb a nyugati parton, ugyanis megközelíti a 4 billió dollárt. Ezzel bőven New York-ot is felülmúlja, amely a keleti part legerősebb gazdaságú állama, és amely GDP-je „mindössze” 2,2 billió dollár.
Kulcsfontosságú Kalifornia gazdasága az Egyesült Államoknak
Természetesen a keleti partnak megvan a történelme, elvégre a 13 állam itt nyilvánította ki a függetlenségét 1776-ban. Fontos azonban megjegyezni, hogy a későbbiekben a kaliforniai aranyláz – amely miatt Aranyállamnak is nevezik Kaliforniát -, illetve a Szilícium-völgy kialakulása központi szerepet játszottak az USA gazdasági növekedésében.
Az aranyláz elindította az Egyesült Államok történelmének legnagyobb államközi vándorlását. Miután véget ért, a mezőgazdaság lett Kalifornia legnagyobb ágazata, amelyet a 20. század elején az olajipar követett. Sőt, még 2012-ben is Kalifornia volt a harmadik legnagyobb olajtermelő állam.
Mindezt mostanra háttérbe szorította Kalifornia virágzó technológiai ágazata, ahol négy, több billió dolláros vállalat – az Alphabet, az Apple, a Meta és az Nvidia – működik. Továbbá Washingtonban még kettő: az Amazon és a Microsoft.
Ezzel szemben a keleti parton egy ilyen technológiai óriáscég sincs, bár ott több pénzügyi óriás is működik, így például a JPMorgan Chase, a Goldman Sachs, a Citi, a Bank of America és a Morgan Stanley.