Válságok és háborúk, mégis van miért hálásnak lenni 2024-ben

Az idei év sem volt mentes a katasztrófáktól. A mai napig érezzük a világjárvány okozta gazdasági nehézségeket, miközben egyre élesebbek a politikai feszültségek itthon és külföldön. A világ legerősebb országában, Amerikában véget ért az indulatokkal teli elnökválasztás, eközben Európa gazdasági és politikai nehézségekkel küzd, a Közel-Keleten és Ukrajnában pedig tovább zajlik a háború. Ezek hallatán elsőre nem gondolnánk, de van miért hálásnak lenni 2024-ben.

Miért örülhetünk 2024-ben?

Bár csak 11 hónap telt el az évből, bátran kijelenthetjük, hogy 2024 számos kihívást állított az emberiség elé. A háborúk, a politikai csatározások és a nehéz gazdasági helyzet ellenére el kell ismerni, hogy számos dologért lehetünk hálásak. Amerikában nemrég lezajlott a hálaadás, aminek alkalmából a Human Progress egyik szerzője összegyűjtötte azokat az adatokat, amelyek ismeretében talán másképp tekintünk az idei évünkre.

A jólét növekedése

Az elmúlt években talán nem éreztük igazán a jólét növekedését, de a hosszabb távú trendeket ismerve megváltozhat a véleményünk. Az elődeink döntő többségének életét a mélyszegénység jellemezte. 1789-ben az inflációval kiigazított átlagjövedelem Amerikában alacsonyabb volt, mint a mai Kenyában: mindössze 2,15 dollár. A mélyszegénység az elmúlt évszázadok során drasztikusan csökkent, míg 1990-ben, a rendszerváltás idején, 37% felett volt, idén 8%-ra csökkent.

A jövedelmek emelkedésének köszönhetően az írni-olvasni tudás és az elektromos áramhoz való hozzáférés egyre terjed, míg az alultápláltság és az egészségtelen körülmények egyre ritkábbak. Bár még mindig van miben fejlődni, a növekvő jólét egyre szélesebb körben oszlik meg, ezáltal a világ egyre gazdagabbá és egyenlőbbé vált. A fejlődés üteme néha megtorpanni látszik, mint ahogy azt a világjárvány óta mi is megtapasztalhattuk, de a hosszú távú tendenciák még mindig bíztatóak.

Érdekelhet: Hogyan alakulnak a vagyoni egyenlőtlenségek a világ különböző országaiban?

Sosem látott egészség és bőség

Az egyik legfontosabb dolog, amiért hálát adhatunk, hogy egyre több évet tölthetünk együtt szeretteinkkel, és mindezt egészségesen. Az emberiség történelmének nagy részében nem volt jelentős változás a várható élettartamban. Ez azonban az elmúlt 200 évben közel megduplázódott, és mára elérte a 72 évet. A halálozási ráta csökken, a munkahelyek egyre biztonságosabbak, miközben a munkával töltött idő is jelentősen csökkent az elmúlt évszázadokhoz képest.

Az élelmiszerár-infláció nehezen érintett bennünket, de el kell ismernünk, soha nem volt még ilyen bőség, mint az elmúlt évtizedekben. A gazdák több élelmiszert termelnek, mint amennyire a bolygónak szüksége van, így az éhínség problémáját lassan felváltja az elhízás és a túlfogyasztás.

Megállíthatatlan technológiai fejlődés

A technológiai csodák korát éljük. Az elmúlt évben a mesterséges intelligencia fejlődése a mellrák felismerésétől kezdve a régészeti felfedezésekig minden területen segített. Sok előrelépés történt más területeken is. 2024-ben Japán lett az ötödik ország, amelynek sikerült puha holdraszállást végrehajtania. Eközben az amerikai magánszektor letette az első kereskedelmi járművet a Hold felszínére. A csillagászok először mutattak ki vízmolekulákat aszteroidákon. És még sorolhatnánk az idén történt fantasztikus előrelépéseket.

Kapcsolódó: