Ezt várhatjuk a bitcointól decemberben: stagnálás vagy a 100 000 dollár megtörése?

Elérkeztünk az év utolsó hónapjához egy olyan évben, mely számos tekintetben vált emlékezetessé. Elfogadásra került az azonnali Bitcoin ETF rögtön januárban, márciusban pedig történelmi csúcsra ért a bitcoin (BTC) a felezés előtt egy hónappal. A nyári oldalazást követően szeptemberben kamatvágást jelentett be az amerikai jegybank, novemberben pedig a kriptovalutákat támogató Donald Trump megnyerte az amerikai elnökválasztást.

A historikus adatok alapján azonban az utolsó negyedév érdemli része lezajlott. 2013 óta ugyanis a bitcoin (BTC) decemberben csupán átlagosan 5%-os növekedést képes produkálni, az elmúlt hat évből pedig csak kétszer sikerült zöldben zárni az év utolsó hónapját. De idén akkor meglehet-e a 100 000 dolláros árfolyam?

Elemzők szerint meglehet a 100 000 dolláros árfolyam

A bitcoin (BTC) árfolyama az elmúlt 11 hónapban 130%-kal növekedett, a közelmúltban pedig megközelítette a 100 000 dolláros lélektani határt is. A szeptemberi kamatvágás óta tartó növekedési pályát Donald Trump, republikánus elnökjelölt, győzelme erősítette meg. Többek között Trump sikerének és az azonnali Bitcoin ETF-ek teljesítményének köszönhetően novemberben 37%-kal nőtt a BTC árfolyama, azonban a további növekedés erősen kérdőjelessé vált.

A bitcoin (BTC) havi teljesítménye 2013 óta, forrás: CoinGlass

Juan Pellicer, az IntoTheBlock vezető kutatója, szerint decemberben – annak ellenére, hogy nem feltétlen ez a legbikásabb hónapja a bitcoinnak – tovább emelkedhet az eszköz árfolyama.

„Jelenleg példátlan az az intézményi kereslet, amely a bitcoin iránt mutatkozik. Várhatóan erősen bikás forgatókönyv vár ránk az év utolsó hónapjában, mivel nemcsak az intézményi részvétel nő, hanem a makrogazdasági nyomás is csökken. Amennyiben fennmarad ez a kedvező helyzet, a BTC meg fogja törni a 100 000 dolláros ellenállást. A jelenlegi piaci struktúra szerint erősen felhalmozási szakaszban vagyunk.” – mondta Pellicer

Az azonnali Bitcoin ETF-ek január óta 30,6 milliárd dolláros nettó beáramlást tapasztaltak. A BlackRock egyedül 31,7 milliárd dollár értékben, a Fidelity pedig további 11,4 milliárd dollár értékben értékesítette eszközét, mely jelentősen túlmutat a Grayscale által produkált 20,5 milliárd dolláros kiáramláson.

Az azonnali Bitcoin ETF-ek teljesítménye, forrás: Fairside Investors

Fontos támaszok és a hálózaton belüli analitika

Julio Moreno, a CryptoQuant, elemzője szintén azon az állásponton van, hogy technikailag a 100 000 dolláros szint nem jelenthet kihívást a bitcoin (BTC) számára, ugyanakkor a 105 000 dolláros ellenállás már problémákat okozhat. Moreno szerint a jelenleg 97 000 dolláron forgó eszköz meg fogja törni először a 99 600 dolláros történelmi csúcsát, majd 105 000 dollárt követően korrekcióba kezdhet.

A bitcoin (BTC) legfontosabb szintjei, forrás: TradingView

A grafikonok szerint ezt követően akár 89 000 dollárig is visszaeshet a vezető kriptovaluta árfolyama, ugyanakkor a bikás piaci körülmények adottak. Míg a legfontosabb bitcoin-tulajdonosok, akik legalább 10 BTC-vel rendelkeznek, csak novemberben 63 992 BTC-t halmoztak fel 6,06 milliárd dollár értékben, addig az elnökválasztás és a beiktatás között általában erős volatilitás rázza meg a piacot. Tudatában Trump ígéreteinek ez kedvezően hathat a bitcoin árfolyamára.