Elszakadtunk a bitcoin filozófiájától? Itt az ideje felnőni a bitcoinereknek
Ne azon aggódj, hogy mások mit csinálnak a bitcoinnal. Sokan eltávolodtak az alapoktól, míg mások az új utakat keresik. Te inkább arra figyelj, hogy mit is szeretnél kezdeni a saját bitcoinjaiddal.
A Bitcoin Magazine egyik írója szerint a bitcoinerek eltértek az alapoktól és irracionális viselkedést mutatnak. A Shinobi álnevű szerző arra hívja fel a figyelmet, hogy a közösség letért az eredeti útról, és sürgősen változtatnia kell az egymáshoz, és a hálózathoz való viszonyán.
Teljesen elszakadtunk a bitcoin filozófiájától?
Shinobi szerint az elmúlt években a bitcoin körüli viták túl nagy része összpontosított arra, hogy hogyan kéne használni a hálózatot. Az Ordinals/Inscriptions mánia szerinte egy olyan bitcoin-rajongói közösséget hozott létre, akik lényegében gyerekek módjára kiabálnak arról, hogy más felhasználók hogyan döntsenek a saját bitcoinjaikról.
Miközben a bitcoin filozófiája a nyílt hozzáférésről, és az engedélyek nélküli rendszer megteremtéséről szól. Ez pedig természetéből adódóan nem egy keretek közé szorítható és korlátozható rendszer. Ennek ellenére a fejlesztők, és sokszor a felhasználók is, megállás nélkül technikai vitákba keverednek, amelyekkel valamilyen módon az eszköz felhasználásának módját szeretnék manipulálni.
A hálózat az elmúlt tizenöt év alatt globális jelenséggé nőtte ki magát, és a kriptovaluták mára megkerülhetetlenné váltak. A bitcoint a különböző beállítottságú emberek másképpen értékelték, csak útközben megfeledkeztek a valódi alapokról. Egy korábbi cikkünkben bővebben olvashatsz erről, valamint a jobb és baloldali bitcoinerek közötti különbségekről.
Shinobi az X-en rögzítette a következő elsőre vicces, de elgondolkodtató tweetet tette közzé 2023 augusztusában:
Me watching you realize most Bitcoiners are actually dumber than the average population: pic.twitter.com/5qT9f3ysmN
— Shinobi (@brian_trollz) August 9, 2023
A különböző érdekek összecsapása várható volt. A kriptovaluták népszerűségének terjedésével sorra jelentek meg a különböző érdekcsoportok. Az elmúlt években számos megoldás született a skálázhatóság növelésére, a biztonság erősítésére. Ami pedig a legfontosabb, hogy ezek az ellentétek általában hasznos és építő jellegű vitákat szülnek, ami végső soron a hálózat és a felhasználás javulását eredményezi.
Érdekelhet: A Bitcoin filozófiája – itt egy új, provokatív könyv a BTC-ről
Kevesebb káros vitát, nagyobb felelősséget
A szerző inkább azt vitatja, hogy ezek a párbeszédek gyakran haszontalan és káros irányba indulnak el. Egyenesen őrültségnek gondolja azt, hogy az emberek sorra hajtják végre azokat a változtatásokat, amelyek végső soron béníthatják a bitcoin felhasználását, és támogatják az önkényes módszereket. Mindezt azért, hogy egyesek szabályozzák a nekik nem tetsző használatot.
Szerinte az érvek egyszerűen rosszak, és eltévesztik a lényeget.
Ha valakit meg lehet akadályozni a bitcoin használatában, akkor az a token alapvető értéktételének bukását jelenti
– állítja Shinobi.
A díjakból eredő gazdasági nyomáson kívül semmi sem szabályozhatja a Bitcoin használatát. Ha bármi más tényező beleszól a rendszer használatába, az káros, és hosszú távon az eredeti filozófia bukásához vezethet. Éppen ezért a felhasználóknak proaktívnak kell lenniük, és szem előtt tartaniuk az eredeti értékeket.
A passzív panaszkodás és sárdobálás helyett a valós értékkel bíró és fenntartható fejlesztésekre, és az ezekhez való alkalmazkodásra kellene figyelni. Az egyéni érdekek rövid távon kifizetődhetnek, de ezen érdekek befolyásának túlzott térnyerése hosszú távon széles rétegek bukásához, és az eredeti értékek elvesztéséhez vezetnek.
A bitcoin a 21. század egyik legnagyobb találmánya, de egy ilyen kaliberű feladathoz fel kell nőnie mind az egyéneknek, a fejlesztőknek, és a társadalomnak is. Ezért olyan felelős felhasználóvá kell válnunk, aki tisztában vannak a saját céljaival, az eredeti értékekkel, és éppen ebből adódóan nem veszik el az érdektelen és káros csatározásokban.