Bitcoin paradicsommá válhat Suriname? A kriptobarát elnökjelölt komoly tervvel rukkolt elő
Suriname a jövőben valóságos kriptoközponttá nőheti ki magát és arra is van esély, hogy a Bitcoin hivatalos fizetőeszközzé váljon az országban. Maya Parbhoe, a 2025-ös elnökválasztáson induló egyik jelölt ambiciózus tervet álmodott meg mindezek megvalósítására.
Parbhoe terve sarkalatos lépések sorozatát vázolta fel – többek között törvényes fizetési eszközzé nyilvánítaná a BTC-t BTC Price és a legkisebb egysége, a satoshi szolgálna a nemzeti valuta helyettesítésére. Ez meglehetősen drasztikus fellépés a máshol látott fokozatos intézkedésekkel szemben.
Ezen elképzelés célja, hogy még El Salvador úttörő törekvéseit is felülmúlja és feltegye Suriname-ot a kriptovilág térképére.
A pénzügyi, technológiai és menedzsment háttérrel rendelkező elnökjelölt megígérte, hogy hivatalba lépésének első napján egy végrehajtási rendelet révén Suriname hivatalos pénznemévé teszi a BTC-t. Azt állítja, hogy ez a döntés felgyorsítja az elfogadási procedúrát, mivel nem lesz szükség a parlament jóváhagyására.
Suriname vetélytársat jelenthet El Salvador számára?
Úgy látja, hogy idővel minden nemzeti tranzakció – beleértve a fizetéseket is – Bitcoinra fog átállni. Philip Baggis osztrák közgazdász vezetésével külön bizottságot állított fel, hogy koordinálja ezt a folyamatot. A bizottság fő célja, hogy ütemtervet készítsen a BTC rendszerbe való bevonására, garantálva a skálázhatóságot és a megbízhatóságot.
Parbhoe programjának középpontjában az áll, hogy függetlenné tegye Suriname-ot a hagyományos pénzügyi rendszerektől, különösen az olyan külföldi szervezetektől, mint az IMF. Az ország gazdasági szuverenitását szeretné növelni a pénzügyi infrastruktúra megreformálásával és a külföldi tőke bevonásával.
A crowdsourcing oldalakon keresztül beérkezett közel 45 000 dollár a BTC közösség támogatásáról biztosítja az elnökjelöltet. Parbhoe kampányát és közösségfejlesztési kezdeményezéseit – köztük az innovációs központokat és az élelmezésbiztonsági projekteket – ezekből a pénzekből finanszírozzák.
Az izgalom ellenére sokan megkérdőjelezték a szóban forgó változtatások életképességét. Fő aggályként említik a Bitcoin árfolyam-ingadozását, a kriptovalutákkal kapcsolatos általános ismeretek hiányát és az instabil infrastruktúrát. Vannak akik úgy gondolják, hogy a sebtében bekövetkező változások társadalmi és gazdasági zavargásokat eredményeznének.
Parbhoe ugyanakkor hajthatatlan, mivel az ország gazdasága és lakossága elenyészőnek mondható, ezért tökéletes hely lehet ehhez a pénzügyi kísérlethez. Támogatói úgy vélik, hogy ez a lépés segíteni fogja Suriname-ot abban, hogy vezető szerepet töltsön be a digitális innovációban, ami nemzetközi érdeklődést és finanszírozást vonzhat a térségbe.