Az emberek is képesek megtanulni az echolokációt, ráadásul meglepően egyszerűen

A denevérekről közismert, hogy echolokációval tájékozódnak. Ezek a lenyűgöző állatok ultrahangos hangokat bocsátanak ki, amelyek visszaverődéseiből térképezik fel környezetüket. De mi a helyzet az emberekkel? Bár hallásunk és képességeink korlátozottabbak, kutatások szerint mi is képesek lehetünk elsajátítani ezt a különleges technikát.

Hogyan működik az echolokáció?

Mielőtt rátérnénk az emberi echolokációra, érdemes megérteni, hogyan használják a „profik”, azaz a denevérek ezt a képességet. A denevérek ultrahangos hangokat bocsátanak ki, amelyek 11 kHz és 200 kHz közötti tartományban mozognak – ezek jelentős része az emberi hallásküszöbön kívül esik. Ahogy ezek a hangok visszaverődnek a környezeti tárgyakról, a denevérek fülük segítségével érzékelik a visszhangokat, és agyuk valós időben dolgozza fel az információkat. Így képesek részletes, 3D-s térképet alkotni környezetükről, beleértve a távolságokat, méreteket, textúrákat és mozgásokat.

Az emberek nem képesek ultrahangos hangok kibocsátására, és hallásunk sem olyan kifinomult, mint a denevéreké. Ennek ellenére nem vagyunk teljesen eszköztelenek. Egyszerű hangképzési technikákkal, például nyelvkattintásokkal, az emberi fül is képes érzékelni a visszaverődő hangokat. Ezek az alapvető echolokációs technikák lehetővé teszik, hogy a környezetünkben lévő tárgyakról, azok távolságáról és méretéről hasznos információkat szerezzünk, pusztán a hang és a visszhang alapján.

Az emberi echolokáció kutatása

Egy 2021-es kutatás rávilágított arra, hogy az emberek – akár látássérültek, akár ép látásúak – mindössze tíz hét alatt képesek elsajátítani az echolokáció alapvető készségeit. A vizsgálatban 14 ép látású és 12 látássérült vett részt, ahol az előbbiek számára szemkötőt használtak, hogy kizárólag hallásukra támaszkodhassanak a feladatok során.

emberi echolokáció működése

A tréning során a résztvevők egyszerű feladatokat végeztek el, például különböző méretű tárgyakat kellett megkülönböztetniük vagy tárgyak irányát meghatározniuk a visszavert hangok alapján. Az egyik feladatban két különböző méretű habszivacs korongot helyeztek el előttük, és meg kellett állapítaniuk, melyik a nagyobb. Egy másik gyakorlatban egy téglalap alakú lapot forgattak különböző szögekbe, és a résztvevőknek kattintásokkal kellett meghatározniuk az irányát.

Virtuális navigáció és valódi eredmények

A kutatás legérdekesebb része egy virtuális labirintusban végzett navigációs gyakorlat volt. A kutatók binaurális hangfelvételeket készítettek, amelyeket a résztvevők hallgattak, miközben egy számítógépes labirintusban haladtak. Ezzel a módszerrel a résztvevők megtanulták, hogyan használják a hangvisszaverődéseket mentális térképek készítésére. A tízhetes tréning végére a résztvevők több mint 75%-os pontossággal oldották meg a méretmegkülönböztetési feladatokat, és a navigációs idő is több mint 50%-kal csökkent.

Három hónappal később a kutatók visszahívták a látássérült résztvevőket, hogy felmérjék, használják-e még az echolokációt. Többen arról számoltak be, hogy az új képesség segített nekik ajtók vagy kijáratok megtalálásában, illetve ismeretlen helyeken való tájékozódásban.

Az emberi érzékelés határai

A kutatás legmeglepőbb eredménye az volt, hogy az echolokáció elsajátítása nem igényel különleges adottságokat vagy fiatal életkort. Bár a fiatalabb résztvevők gyorsabban haladtak a számítógépes gyakorlatokkal, a gyakorlati echolokációs képességek minden korosztály számára elérhetőnek bizonyultak.

Ez a felfedezés azt is kihangsúlyozza, hogy az emberi érzékelés sokkal rugalmasabb, mint ahogy azt korábban gondoltuk. Az echolokáció nem új érzékszervet igényel, hanem a meglévő információk hatékonyabb feldolgozását.

A kutatók szerint az echolokációs tréninget be kellene építeni a látássérültek rehabilitációs programjaiba. Mivel viszonylag rövid idő alatt is jól használható készségeket lehet kialakítani, ennek a technikának a szélesebb körű elterjedése komoly segítséget nyújthat a mindennapi tájékozódásban.