Egy fontos BTC metrika a piac további felpörgését jelezheti előre
A jelenleg is uralkodó bikapiaci lendület a kriptopiacokon ismét felkeltette az érdeklődést a különféle blokkláncos metrikák iránt. Ezzel igyekeznek a befektetők és elemzők meglátni a színfalak mögött meghúzódó jövőbeni trendeket. Nem is olyan régen Avocado Onchain, a CryptoQuant elemzője osztotta meg a Bitcoin piaci teljesítményével kapcsolatos nézőpontját. Leginkább a széles körben használt piaci érték és realizált érték (MVRV – Market Cap to its Realized Cap) arányra összpontosítva. Ezt a mutatót gyakran használják a Bitcoin értékelésére a realizált értéke vonatkozásában. Amely az összes Bitcoin értékét jelenti a legutóbbi mozgás ára alapján.
Az Avocado Onchain szerint az MVRV arány kulcsfontosságú betekintést nyújt a piaci ciklusokba. Történelmileg, amikor az MVRV arány 1 alá süllyed, az piaci mélypontot jelez, míg a 3,7 feletti értékek egybeesnek a potenciális piaci csúcsokkal. Ahogy a Bitcoin új történelmi csúcsokhoz közelít, az MVRV arány viselkedése a piaci hangulat szkepticizmusról optimizmusra való váltását jelzi. Ez kritikus kérdéseket vet fel azzal kapcsolatban, hogy a befektetőknek hogyan kell értelmezniük ezeket a mérőszámokat egy bikapiaci periódus alatt.
Az MVRV arányt is megfelelő óvatossággal kell kezelni
Az MVRV-arány, amelyet a Bitcoin piaci tőkeértékének a realizált tőkeértékkel való elosztásával számítanak ki, betekintést nyújt abba, hogy az eszköz alul- vagy túlértékelt-e a történelmi átlagokhoz képest. Az Avocado Onchain hangsúlyozta azt is, hogy az arány nem feltétlenül éri el a 3,7-es értéket ebben a ciklusban, ahogyan azt a korábbi bikapiacokon láttuk, de alacsonyabb szinteken még mindig túlértékeltséget jelezhet. Megjegyezte, hogy az arány csúcs- és mélypontjai szűkülő tendenciát mutatnak, nagyobb mélypontokkal és alacsonyabb csúcsokkal. A korábbi ciklusokban a grafikonok részletes elemzése azt mutatja, hogy 2017-ben az MVRV arány először érte el a 3,7-es értéket. De a Bitcoin árfolyama csak hat hónappal később érte el a csúcsát. Hasonlóképpen, 2021-ben az árfolyamcsúcs körülbelül három hónappal azután következett be, hogy az arány elérte a 3,7-es értéket. Az Avocado Onchain azt javasolta, hogy bár az MVRV arány „túlértékeltséget” jelez, nem garantálja, hogy a közeljövőben árfolyamcsúcs jöhet.
Ehelyett az arány gyakran a túlértékeltségi tartományban tartózkodik, ami a folyamatos bikapiaci hangulatot tükrözi az áringadozásokkal együtt. A kockázatok mérséklése érdekében az Avocado Onchain azt tanácsolja a befektetőknek, hogy ne hagyatkozzanak kizárólag az MVRV arányra a befektetési döntések meghozatalakor. Az arány emelkedésekor fokozatos eladási stratégiát javasolnak, amely lehetővé teszi a befektetők számára, hogy egyensúlyt teremtsenek a potenciális nyereségek és a piaci korrekcióknak való kisebb kitettség között. Az eszközök árai gyakran kerülnek olyan szélsőségesen túlértékelt fázisokba, amelyeket nem lehet teljes mértékben megmagyarázni pusztán a számszerű adatokkal. Egy bikapiac során elengedhetetlen, hogy ne csak a blokklánc mérőszámait, hanem olyan tényezőket is figyeljen egy befektető, mint a befektetői hangulat, a makrogazdasági trendek és a kormányzati politikák.