Éves mélyponton az euró árfolyama, semmi nem utal a fellendülésre

Tovább gyengült az euró árfolyama az amerikai dollárral szemben az Egyesült Államok inflációs adatainak közzétételét követően. Elemzők szerint nincs ok az örömre, a tendencia tovább folytatódhat.

Az euró értéke azt követően került éves mélypontra, hogy az októberi fogyasztói árindex (CPI) adatai a vártnál magasabb inflációt mutattak. Péntek este az EUR/USD árfolyamot 1,0407 dolláron jegyezték, ami az eddigi legalacsonyabb érték 2023. november 1-je óta.

Az euró szeptember vége óta 7,3%-ot veszített az értékéből, elsősorban az erősödő inflációs nyomás és Donald Trump közelmúltbeli választási győzelme miatt.

EUR/USD árfolyamgrafikon az elmúlt 12 hónapban. Forrás: TradingView.

A republikánus párt szűk többséget szerzett a Képviselőházban, amely növelte annak esélyét, hogy Trump képes lesz véghez vinni a politikai terveit. Ez felerősítette az inflációs kockázatokkal kapcsolatos aggodalmakat, és az amerikai államkötvények hozamának növekedését eredményezte. Ezek a tényezők tovább erősítették a dollár pozícióját a globális piacokon.

Tovább nőtt az amerikai infláció

Az amerikai inflációs adatok azt mutatták, hogy az infláció októberben 2,6%-ra nőtt az előző évi értékhez képest, ami az első emelkedés március óta. Az energia- és élelmiszerárakat nem tartalmazó maginfláció szintén növekedett, havi szinten 0,3%-kal, éves szinten pedig 3,6%-kal, ami az áprilisi értékek óta a leggyorsabb ütem.

Ez azt jelzi, hogy az infláció továbbra is jelentős nyomást gyakorol az amerikai gazdaságra, és a Federal Reserve küzdelme az árromlással még nem ért véget. Noha a piacok egy 25 bázispontos kamatcsökkentést várnak decemberben, a folyamatos infláció miatt az amerikai jegybank valószínűleg további lépéseket is kilátásba helyez majd.

Szeptemberben a Fed már végrehajtott egy jelentős, 50 bázispontos kamatcsökkentést, amelyet a munkaerőpiac lassulásával és a csökkenő inflációval kapcsolatos aggodalmak indokoltak. Ez a lépés ideiglenesen gyengítette a dollárt, ami lehetőséget adott az euró árfolyamának, hogy 14 hónapos csúcsra emelkedjen. Azonban a jelenlegi trendek – az erős munkaerőpiac, tartós infláció és Trump politikájának várható hatásai – miatt a dollár ismét erősödni kezdett.

Az amerikai államkötvények hozama szintén jelentős emelkedést mutatott, különösen a hosszú távú, 10 éves lejáratú kötvények esetében. Ezek hozama elérte a 4,47%-ot, ami július óta a legmagasabb szint. A rövid távú kötvényhozamok általában az aktuális kamatlábakhoz kötődnek, míg a hosszú távú hozamok a gazdasági kilátásokra, az inflációra és a monetáris politikára vonatkozó piaci várakozásokat tükrözik. A jelenlegi hozamszintek erős gazdasági kilátásokat és tartós inflációs nyomást sugallnak, amelyek tovább erősítik a dollárt.

Kapcsolódó cikkünk: Trump második ciklusa alatt az euró és a dollár értéke paritásba kerülhet

Nincs ok az örömre

Michael McCarthy, a Moomoo Australia piaci stratégája szerint a dollár tovább erősödhet, mivel a növekvő államkötvény-hozamok vonzóbbá teszik az amerikai valutát a befektetők számára. Hozzátette, hogy Trump választási győzelme miatt a dollár iránti optimizmus hosszabb távon is fennmaradhat. Ez még akkor is így lehet, ha a részvénypiacokon mérséklődik az eufória.

Az euró árfolyamának kilátásai továbbra is borúsak, amit a gazdasági problémák és politikai bizonytalanságok súlyosbítanak. Egy lehetséges kereskedelmi háború az Egyesült Államok és kulcsfontosságú partnerei, például az Európai Unió között, további nyomást gyakorolhat az euróra.

Az európai gazdasági helyzetet tovább súlyosbítja az energiaválság és a magas infláció, amelyek visszafogják a fogyasztást és a beruházásokat. Az Európai Központi Bank (EKB) kamatemelései ellenére a gazdasági növekedés lassuló pályára állt, ami szintén nyomást gyakorol a közös valutára. A régió politikai feszültségei, például az orosz-ukrán háború, tovább rontják a bizalmat a deviza iránt.

Ezenfelül a kínai gazdaság gyengélkedése is jelentős hatással van az eurózónára, hiszen Kína az EU egyik legnagyobb kereskedelmi partnere. Az ázsiai országból érkező kereslet csökkenése az európai exportokra negatív hatással van, ami tovább nehezíti az euró stabilizálódását. A jelenlegi helyzetben tehát kevés tényező utal arra, hogy a deviza előtt erősödés állna, és a közeljövőben sem várható érdemi fordulat.