1,7 milliárd éves természetes atomreaktorra bukkantak
A bolygón egyedül Gabonban, Afrikában található az a hely, ahol ez a természetes atomreaktor felfedezhető.
Elképesztő belegondolni, hogy több százmillió éven át egy természetes atomreaktor rejtőzött a lábunk alatt. Mindannyian ismerjük az atomfegyverek pusztítását, amelyek Japán két városát, Hirosimát és Nagaszakit sújtották a második világháború alatt – ezek az emberiség történetének legborzasztóbb eseményei közé tartoznak.
Noha a második világháború óta nukleáris fegyvert nem használtak, egy atomreaktor valójában már 1,7 milliárd évvel ezelőtt működött – de nincs ok aggodalomra, most már inaktív.
Az egyetlen ismert természetes nukleáris láncreakciót 1972-ben fedezték fel az afrikai Gabonban, Oklo térségében. Az akkori kémikusok jelentős csökkenést észleltek a hasadóképes U-235 izotóp mennyiségében a gaboni bánya ércében.
Ez az uránlelőhely a világ egyetlen ismert természetes atomreaktora, amely Gabonban, Oklo régiójában történt.
A felfedezést a Reddit egyik bejegyzése is megosztotta: „Az egyetlen ismert természetesen előforduló nukleáris láncreaktort Gabonban, Oklo térségében fedezték fel, és úgy vélik, hogy 1,7 milliárd évvel ezelőtt működött.”
„A felfedezés 1972-ben történt, amikor a kémikusok jelentős csökkenést észleltek a hasadóképes U-235 izotóp mennyiségében a gaboni bánya ércében.”
Ez a bánya tartalmazza az egyetlen fosszilis nukleáris láncreaktort, amelyben önfenntartó nukleáris reakciók zajlottak a múltban.
Egy felhasználó megjegyezte: „Egy könyvben is írtak róla. A franciák szigorúan ellenőrzik az oklói uránlelőhelyet. Számításokat végeztek, és rájöttek, hogy egy kis, de aggodalomra okot adó mennyiségű urán hiányzik.
Végül arra a következtetésre jutottak, hogy az urán évmilliók során a földben pihent, majd az esővíz beszivárgott, és fenntartott egy ellenőrzött láncreakciót, ami elhasznált valamennyi uránt. Talán nem lenne elég érdekes egy dokumentumfilmhez, de figyelemre méltó felfedezés.”
Egy másik felhasználó kérdezte: „Keletkezik-e nukleáris hulladék? Robbanhat-e instabilitás miatt?”
Szerencsére egy Reddit-felhasználó így válaszolt: „Igen, keletkezett nukleáris hulladék. Ez a hulladék az elmúlt 1,7 milliárd év során néhány méteres távolságot vándorolt a sziklában. Ez a felfedezés részben megerősítette a mélygeológiai tárolás gondolatát.
Ha megtalálod a megfelelő kőzetet, az örökre megoldja a tárolást számodra.”
Bár ijesztő belegondolni, hogy valami ennyire halálos már milliárd éve része bolygónknak, úgy tűnik, biztonságban vagyunk… egyelőre!