Kínában a kriptó még mindig magántulajdonnak számít – van-e kiskapu a vállalkozások számára?

Már nem ördögtől való a kriptó Kínában, de még mindig nagyon közel áll hozzá – a szektor helyzete egyre javul, de szigorú keretek közé szorítják.

A sanghaji Songjiang Népbíróság nemrégiben hozott ítélete egyértelművé tette, hogy a kriptovaluták birtoklása nem számít illegálisnak Kínában.

A november 18-i döntést követően megállapítást nyert, hogy a digitális eszközök a kínai jog szerint „tulajdonjellemzőkkel” rendelkeznek. Alkalmazásuk azonban szigorúan a személyes tulajdonlásra és árucikkként való használatra korlátozódik – törvényes fizetőeszközként vagy befektetési eszközként nem hasznosíthatók.

Sun Jie bíró ezt a pontosítást egy olyan ügy vonatkozásában jelentette ki, amelyben két vállalat került összetűzésbe egymással egy elsődleges érmekibocsátást (ICO) illetőleg – ami Kínában egy törvénybe ütközőnek minősített tevékenység.

A bíró továbbá kifejtette, hogy a kínai jog nem tiltja kifejezetten a kriptovaluták birtoklását. A Kínai Népbank és más hatóságok szabályozási rendelkezései azonban szigorúan ellenőrzik a kriptovalutákkal kapcsolatos üzleti tevékenységeket.

Az is kiderült, hogy míg a magánszemélyek birtokolhatnak kriptovalutákat, addig a vállalkozások jelentős korlátozásokkal szembesülnek, mivel tilos kriptobefektetésekkel, kereskedéssel vagy tokenek kibocsátásával foglalkozniuk.

„Bár nem jogellenes, ha egy magánszemélynek digitális valuták állnak a birtokában, viszont a kereskedelmi szervezetek nem valósíthatnak meg efféle befektetéseket és még csak nem is bocsáthatnak ki saját akaratuk szerint tokeneket”, magyarázta Jei.

Komoly változásokra készül Kína?

A kriptoközösség pozitívan reagált erre a fejleményre. Sokan úgy vélik, hogy ez Kína vaskalapos szemléletmódjának potenciális enyhülését jelenti a BTC és más kriptoeszközök tekintetében.

Max Keiser amerikai újságíró, aki igazi Bitcoin hívő hírében áll, szignifikáns fordulatként jellemezte ezt a lépést, ami arra utal, hogy Kína kezdi felismerni a kriptók zászlóshajójának egyre növekvő befolyását.

Eközben Eliézer Ndinga, a 21Shares alelnöke tisztázta, hogy a jogi álláspont változatlan marad. Magánszemélyek mindig is tarthattak kriptovalutákat Kínában, de a kriptókkal kapcsolatos kereskedelmi tevékenységek már régóta be vannak tiltva.

Bár Kína továbbra is úgy tekint a kriptovalutákra, mint a pénzügyi stabilitást fenyegető veszélyre, de az olyan fejlemények, mint az, hogy a Nano Labs – egy kínai székhelyű kriptobányászati chipgyártó vállalat – már elfogadja a bitcoint fizetőeszközként, spekulációkat indítottak el a fokozatos váltásról.