Mi áll Argentína útjában, hogy a bitcoint hivatalos fizetőeszközévé tegye?
Argentína jelenleg hatalmon lévő elnöke, Javier Milei hírhedten neves támogatója a világ legismertebb kriptovalutájának, és ezt nemcsak szavakkal, hanem politikai elképzeléseivel is alátámasztja. Milei szerint a bitcoin forradalmi megoldást jelenthet az ország évtizedek óta fennálló gazdasági problémáira, különösen az infláció és az állami pénzügyi rendszer iránti bizalom hiánya tekintetében.
A politikus a bitcoinban a szabadságot, egy érinthetetlen, decentralizált valutát lát, amelyre az államnak lehetetlen hatással lennie. Millei folyamatos kiállása a kriptovaluta mellett egyelőre mégsem testesül meg abban, hogy az ország elgondolkozzon azon, hogy hivatalos fizetőeszközzé tegye.
Milei korábban elhatározta, hogy megszünteti Argentína inflációs problémáját, ahol 2023-ban az infláció a 300%-ot is elérte. A politikus eddigi stratégiája az állami kiadások csökkentésére és a dollárral való egységesítésre épült, miközben az általa méltatott kirptovaluta lehetne a megoldás. De, aki számára ilyen jelentőséggel bír a bitcoin, ott felmerül a kérdés, hogy akkor miért nem teszi Argentína hivatalos fizetőeszközévé?
Argentína nincs felkészülve a bitcoinra
A dél-amerikai ország elnöke az argentin pesót élő televíziós adásban „ürüléknek” nevezte. Az álma? Eltörölni azt a fizetőeszközt, amiben az emberek már semennyire sem bíznak, és helyette az amerikai dollárt használni. A peso értéke olyannyira összeomlott, hogy egyesek szerint a lakosok nemhogy megtakarítanának vagy befektetnének, de már a túlélés érdekében is dollárhoz és a kriptovalutákhoz menekülnek.
Továbbá a dollárnak pedig van egy olyan előnye a bitcoinnal szemben, amelyre most az országnak nagy szüksége van, ez pedig nem más, mint az azonnali stabilitás. A dollár nem volatilis, és nem veszíti el pár hónap alatt értékének akár a felét. Ezzel ellentétben a bitcoint vad árfolyamváltozások jellemzik, és Milei tudja, hogy ez egyenesen az összeomlásba is taszíthatja Argentínát. Argentína elnöke pedig világossá tette, hogy rövid távú prioritása pedig a gazdaság stabilitásának helyreállítása. Szerinte a peso halott, a dollár pedig jelenleg a mentőcsónakukat jelenti.
Másrészt habár az elnök jeleskedik a bitcoin támogatásában, addig a törvényhozó testület, a kongresszus nem teljesen az ő oldalán áll. Koalíciója a mandátumok kevesebb mint 15%-át birtokolja, így bármilyen nagyobb reformot elfogadni szinte lehetetlennek tűnne. Emellett a dollárral kapcsolatos tervei már most jelentős nemtetszést váltanak ki a politikusok között, így el tudjuk képzelni, hogy mi lenne a bitcoin esetében.
Továbbá Argentína szabályozási rendszere sem ideális egy reform számára. Az ország központi bankja évek óta keményen fellép a kriptokereskedelem ellen. Aztán ott van a közvélemény is. A Bitcoin lehet, hogy bizonyos körökben népszerű, de mégis sok ember van, aki nincs tisztában a kriptovaluta jelentette lehetőségekkel, sőt egyenesen károsnak tartja azt. A lakosság nagy részének jelenleg fontosabb az, hogy ételt tegyen az asztalra, minthogy letöltse első kriptotárcáját.
Emellett az ország infrastruktúrája is egy olyan szempont, amit érdemes figyelembe venni ebben a témában. Például ahhoz, hogy a Bitcoin törvényes fizetőeszközként működjön, az embereknek okostelefonokra, internethez való hozzáférésre és ami a legfontosabb, oktatásra van szüksége a kriptovaluta működéséről.
Eközben Milei folyamatosan a bitcoin mellett foglal álláspontot, és a kriptovaluták iránti lelkesedése gyakran megjelenik nyilatkozataiban és kampányüzeneteiben is. Korábban is szívesen beszélgetett például Elon Muskkal vagy Donald Trumppal a bitcoinról, illetve más prominens szereplőkkel, akik szintén érdeklődnek a decentralizált pénzügyi rendszerek iránt.
Összességében tehát elmondható, hogy habár Milei nagyra tartja a bitcoin, azonban Argentína még nem készült fel arra, hogy hivatalos fizetőeszközként használja a világ legismertebb kriptovalutáját.