Az USA és Oroszország közötti növekvő feszültség komoly hatással van a globális piacokra
Az USA és Oroszország közötti geopolitikai feszültségek tovább fokozódtak, miután Ukrajna először vetett be amerikai gyártmányú, hosszú hatótávolságú rakétákat orosz katonai célpontok ellen.
Ez a fejlemény jelentős hatást gyakorolt a globális pénzügyi piacokra. Az arany és ezüst árfolyama emelkedett, míg a részvényindexek, köztük a Dow Jones, esést mutattak.
Rakétacsapás és az azt követő fenyegetések
Ukrajna nemrég hat amerikai ATACMS rakétát használt fel egy orosz katonai bázis elleni támadásban Bryanszk régióban. Az akció Joe Biden elnök engedélyével történt, aki nemrég enyhítette a korlátozásokat az ilyen fegyverek ukrajnai alkalmazására. A lépés komoly választ váltott ki Oroszország részéről: Vlagyimir Putyin elnök kijelentette, hogy minden ilyen támadás az „Orosz Föderáció elleni háborús cselekménynek” minősül.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője figyelmeztetett, hogy Oroszország akár nukleáris fegyverek alkalmazásához is folyamodhat, ha Ukrajna folytatja az ilyen konvencionális fegyverek használatát. Putyin hozzátette, hogy bármilyen NATO-támogatású agresszió Oroszország vagy Fehéroroszország ellen szintén közvetlen háborús cselekménynek számít.
A globális piacok reakciója
A háború eszkalációjától való félelem a befektetők körében erőteljes piaci reakciókat váltott ki. A részvénypiacok jelentős esést mutattak, mivel a befektetők a biztonságosabb eszközök, például a nemesfémek és az olaj felé fordultak.
Az európai Stoxx 600 index 1,08%-kal, 497 pontra csökkent, ami az augusztus óta mért legalacsonyabb érték. Az amerikai Dow Jones ipari index 450 ponttal esett, jelenleg 43 268,94 dolláron áll. A Nasdaq és az S&P 500 szintén kisebb csökkenést mutattak, bár egyes nagy kapitalizációjú részvények, mint a Walmart (+4%) és az Nvidia (+3%), emelkedést értek el.
Nemesfémek és olaj árának emelkedése
A geopolitikai bizonytalanság növekedése következtében az arany és ezüst – mint biztonságos „menedékeszközök” – jelentős árnövekedést tapasztaltak. A spot arany ára 0,88%-kal emelkedett, így elérte a 2 632,05 dollárt. Az arany amerikai határidős jegyzése szintén növekedett, 0,75%-kal 2 633,8 dollárra. Az ezüst ára szintén emelkedett, jelenleg 30,91 dolláron áll unciánként.
Az olajpiacok szintén reagáltak a geopolitikai feszültségekre. Mind a Brent Crude, mind a WTI Crude ára enyhe emelkedést mutatott, miután a politikai helyzet több olajplatform működésére is hatással volt. Például a norvég Johan Sverdrup olajmező ideiglenesen kénytelen volt felfüggeszteni a termelést.
A geopolitikai feszültségek hosszú távú hatásai
A piaci nyomás nemcsak a részvényeket és árucikkeket érinti, hanem a devizapiacokra is hatással van. A japán jen, amelyet hagyományosan biztonságos menedékeszköznek tartanak, jelentős erősödést mutatott. Értéke 0,4%-kal nőtt az amerikai dollárhoz, és 0,5%-kal az euróhoz képest. A japán Nikkei index is kedvező irányba mozdult, 0,5%-os emelkedést produkálva, amelynek eredményeként elérte a 38 414 dollárt.
Ezek a mozgások világosan mutatják, hogy a geopolitikai feszültségek nem csupán a régiókra gyakorolnak hatást, hanem globálisan is formálják a gazdasági trendeket és a piacok kilátásait.