Tömegével hagyják el az X-et a Bluesky kedvéért, hogy cenzúrát követeljenek
Az Elon Musk által vezetett szólásszabadság-párti irányváltás után egyes felhasználók, köztük hírességek és újságírók elhagyták az X-et (korábbi Twittert), hogy a Jack Dorsey által alapított Bluesky nevű közösségi platformra költözzenek. Az új platform azonban gyorsan feszültségek középpontjába került: a cenzúrára és moderálásra irányuló követelések elárasztották a rendszert, miközben az új felhasználók visszaállítanák a Musk előtti, progresszív irányelveket.
A Musk előtti Twitter sötét napjaira emlékeztet az, amikor a közösségi médiát teljes mértékben „Karennék” és egy San Franciscó-i moderátorhadsereg uralta. Donald Trump győzelme után, amelyben Elon Musk is jelentős szerepet játszott, számos híresség, valamint lecsúszott „egykori nagyágyú” jelentette be, hogy elhagyja az X-et.
Az úti cél? A Bluesky, egy közösségi platform, amely megpróbálja újrateremteni a 2020-as Twitter progresszív „cancel culture” poklát. A platformot Jack Dorsey, a Twitter egykori vezérigazgatója alapította, aki később elhagyta a szervezetet. A Bluesky nemrégiben jelentette, hogy október óta 3 millió új felhasználót vonzott, így novemberben elérte a 15 milliós összfelhasználói bázist.
Egyértelmű, hogy a Bluesky inkább a Biden/Kamala Harris pártiak szűk körének önámítását szolgálja.
Nem kellett sok idő, hogy az új érkezők elárasszák a platformot cenzúra iránti követeléseikkel, bejelentéseikkel és panaszaikkal más felhasználók ellen. A Bluesky nemrég közölte, hogy mindössze 24 óra alatt több mint 42 000 jelentést kapott, és a cenzúrakérések száma óránként 3000-re emelkedett.
A Bluesky „csak meghívással” volt elérhető idén februárig. A választások után a platformra özönlő „woke” szereplők, újságírók és aktivisták hatalmas médiafigyelmet szereztek az oldalnak. Progresszív hírességek és véleményformálók, például Jamie Lee Curtis színésznő, Stephen King író és a The Guardian hivatalos híroldala mind úgy döntöttek, hogy áttérnek a Bluesky-ra.
Egyesek úgy vélik, hogy az X már nem szolgálja a „transzparenciát és az őszinte vitát”. Ez különösen szórakoztató, ha figyelembe vesszük az előző rendszer alatt megvalósított hihetetlen mértékű cenzúrát.
https://x.com/shipwreckshow/status/1856710735562236054
Musk előtt a közösség előnyben részesítette minden más platformmal szemben a Twittert, mely kettős mércéjével komoly vitákat generált. Még ha érveik nélkülözték is a tényeket és bizonyítékokat, a Twitter felhasználási feltételei kifejezetten ellenségesek voltak a narratívát nem követőkkel szemben. A rendszer fenekét nyaló felhasználók ezt tudatosan kihasználták, hogy elhallgattassák az eltérő véleményeket. Egyetlen dolog menthetett meg egy fiókot: annak mérete, hiszen a legnagyobb felhasználók néha mentességet kaptak.
Az exodus csupán megerősíti azt, amit már régóta tudtunk: egyesek számára a nyílt párbeszéd csak addig támogatott, míg nem az ő javukra van manipulálva a helyzet.