A Binance új stabilcoinja után 19,55%-os hozamot kínál: újabb átverés?
A stabilcoin-piac napjainkra százmilliárd dolláros nagyságrendet öltött, melyet első sorban a Tether és a Circle termékei uralnak. Annak ellenére, hogy az eszközosztály számos szereplővel rendelkezik, a történelem során nem egyszer alakult ki bizalomvesztés egy stabilcoinnal szemben, aminek a dollártól való elmozdulás lett a következménye a túl magas hozam miatt.
A Binance most azonban megpróbálkozik ezzel ismét. A világ vezető kriptovaluta-tőzsdéje egy új, közel 20%-os hozamot kínáló stabilcoint dob a piacra. A BFUSD-ról ugyan nem tudni sokat, de a határidős kereskedelemben lehet majd szerepe.
Bővül a stabilcoin piac: itt a BFUSD!
A CoinGecko adatai szerint a stabilcoin-piac mérete 2024 novemberére elérte a 186 milliárd dolláros piaci kapitalizációt. Ennek ugyan 88%-áért a Tether USDT-je és a Circle USDC-je felel, de megtalálhatók olyan szereplők is a piacon, mint az Ethena USDe-je, a DAI vagy a First Digital USD.
A világ legnagyobb forgalmú kriptovaluta-tőzsdéje, a Binance, most egy új szereplőt mutat be, mely első sorban a határidős piacokon kerül használatba. A BFUSD stabilcoinról egyelőre kevés hivatalos információ látott napvilágot, valószínűleg a tőzsdét ért kritikák miatt az olyan projektek listázását illetően, mint a NEIRO és az ACT – melyek piaci kapitalizációja nem érte el a 30 millió dollárt sem.
A BFUSD várhatóan eltörpül majd a stabilcoin-riválisok méretétől, viszont a hírek szerint 19,55%-os éves hozamot kínál majd a tőzsde az eszköz lekötéséért cserébe. Ez jóval magasabb, mint az Anchor Protocol által kínált 16%-os hozam, melynek következtében a Terra UST 2022 tavaszán elmozdult a dollárhoz való kötésétől.
Túl magas hozam: újabb átverés?
A túl magas hozammal kecsegtető stabilcoinok gyakran problémákhoz vezethetnek, mivel ezen modellek mögött gyakran fenntarthatatlan stratégiák vagy csalárd rendszerek állnak. A fedezeti problémák árfolyamstabilitáshoz vezethetnek, mivel a rendszer gyakran más forrásokból pótolja a kieső különbözeteket – ez pedig hosszú távon összeomláshoz vezethet, ahogyan az történt a Terra Luna és a Terra UST esetében is.
Előfordulhat az is, hogy Ponzi-szerű rendszerek állnak a magas hozamú stabilcoinok mögött, ami a Binance esetében meglepetés lenne. A hatóságok azonban igyekeznek egyre szigorúbban ellenőrizni a stabilcoinokat és a mögöttük álló vállalatokat. Ezt a célt szolgálja többek között az Európai Uniós MiCA-rendelkezés is.
Ha egy projekt nem közli átláthatóan, milyen forrásból ered a hozam, akkor valószínűleg illegális módszereket alkalmaz. Ide tartoznak a kockázatos hitelezési gyakorlatok, a fedezetlen derivatív ügyletek vagy a túlzott tőkeáttétel. Egy stabilcoin esetében a bizalomvesztés láncreakciót indíthat el, ami pánikeladásokhoz vezethet. Ezt követően az eszköz gyorsan eltávolodhat az 1:1-es rögzített értéktől.
Tippek a stabilcoinok kiválasztására!
Bár kellemesen hangzik egy 10% feletti „kockázatmentes” hozam a stabilcoinokra, érdemes alaposan utánajárni, hogy melyik tőzsdén vagy melyik DeFi-protokollban kötjük le szabad eszközeinket. A Tether és a Circle már évek óta a kriptovaluta-piac meghatározó szereplői, de a szabályozási kérdések őket sem kerülték el mindig.
Ha valami túl szépnek tűnik, hogy igaz legyen, akkor valószínűleg az is. A túl vonzó ajánlatok fenntarthatatlan mechanizmusokat vagy csalárd szándékot rejthetnek. Érdemes a portfólió szabad részét több stabilcoin között felosztani, nem egy projektre és egy platformra korlátozni. A magas hozam mindig magasabb kockázattal jár, és sosincs ingyen ebéd.