Az emberek 250 évig is élhetnek s mindezt egy csillagközi generációs hajó fedélzetén tehetik majd meg?
A generációs hajó egy hipotetikus űrhajó, amelyet hosszú távú, akár évszázadokig tartó csillagközi utazásra álmodtak meg. Az elképzelés szerint a kezdeti legénység a hajó fedélzetén él, szaporodik és hal meg, a leszármazottaik pedig folytatják az utazást.
Az eredetileg Robert H. Goddard amerikai rakétapionír által tervezett hatalmas űrbárka egy zárt, önfenntartó, saját ökoszisztémával rendelkező világ, amelyet úgy terveztek, hogy a legénység minden szükségletét kielégítse, miközben évszázadokig vagy akár évezredekig utaznak a célállomásig.
A mezőgazdasággal, lakó- és létfenntartó rendszerekkel felszerelt hajók célja, hogy több generáción át biztosítsák a túlélést.
A Hyperion projekt egy olyan tanulmány része, amelynek célja, hogy felmérje a személyzettel történő csillagközi repülés megvalósíthatóságát a jelenlegi és a közeljövő technológiáinak felhasználásával. Emellett iránymutatásként igyekszik szolgálni a jövőbeni kutatás és technológiai fejlesztés számára, miközben a nyilvánosságot tájékoztatja a csillagközi utazás logisztikájáról és lehetőségeiről.
Nemrégiben tervpályázatot is hirdettek, amelyben csapatokat invitáltak, hogy nyújtsák be a generációs hajóra vonatkozó innovatív terveiket.
„A verseny 2024. november 1-től 2025. június 2-ig tart és bárki benevezhet”, jelentette be a vállalat a hivatalos weboldalán keresztül.
A versenyen résztvevő csapatoknak legalább egy építészeti tervezőből, egy mérnökből és egy társadalomtudósból kell állniuk, akik megtervezik egy generációs hajó koncepcióját, hangsúlyt fektetve annak építészetére és társadalmi szervezeti rendszerére.
Innovatív ötlet vagy baljósló jövendölés?
A generációs hajó tervezése jelentős kihívásokat jelent, többek között a meghajtáshoz szükséges energiát, ami szűkös életkörülményekhez vezethet, valamint egy olyan hajó szükségességét, amely évszázadokon át hibátlanul működik, tökéletes hatékonysággal tartja fenn és hasznosítja a levegőt és a vizet, ami nem szivárog ki az űrbe.
Ahelyett, hogy a meghajtási rendszerre vagy a hajó szerkezeti kialakítására összpontosítanának, a kutatókat kifejezetten az érdekli, hogy miként épülne fel az ideális űrbéli élőhely, illetve a hozzá tartozó társadalmi rendszer, amely hosszú időn keresztül támogatná a lakók igényeit.
A pályázatnak több kritériumnak is meg kell felelnie: a küldetés időtartama 250 földi év, célállomása pedig egy sziklás bolygó, amelyen egy előfutár szonda által létrehozott mesterséges ökoszisztéma található.
A generációs hajó a Földdel egyenértékű gravitációt hoz majd létre, valamint hasonló légköri körülményeket fog biztosítani a lakosok számára és megvédi őket a káros sugárzástól és a becsapódásoktól. Ezenfelül a hajónak 1000 embert kell befogadnia, plusz-mínusz 500-at az egész út során.
A terveket építészeti szempontok alapján értékelik majd, beleértve azt is, hogy az élettér mennyire komfortos a lakók számára és milyen esztétikai tulajdonságokkal rendelkezik. Továbbá műszaki perspektívából is megvizsgálják őket, például azt, hogy hogyan oldják meg az olyan alapvető fizikai szükségleteket, mint az élelmezés, a vízellátás és a hulladék újrahasznosítása.
Jóllehet a generációs hajó ötlete még gyerekcipőben jár, de az Elon Musk nevéhez köthető SpaceX rövidesen kolonizálná a Marsot. A milliárdos üzletember elmondása szerint már 2026-ban megkezdődhet a Mars-misszió.