Nigéria az olajexport ellenére is gazdasági zsákutca – mit jelent ez világviszonylatban?

A benzin ára rohamos tempóban nő világszerte, ami érthető módon felbőszíti a lakosságot. Mi több, nem csupán az üzemanyagárak emelkedtek meg az elmúlt évek során, de a villamos energia, illetve az élelmiszerek ára is észveszejtő módon növekszik. Most képzeljük el, hogy egy olyan országban élünk, ahol a benzin ára 350%-kal – igen, 350 százalékkal – emelkedett meg egy év leforgása alatt, míg az áram és a tojás árszintje megduplázódott. Sajnos valóban létezik ilyen ország és nem más, mint Nigéria, az afrikai olajexport nagyágyúja.

Ez a szomorú valóság 200 millió nigériai lakos számára – hasonló állapotok számos más afrikai országban (pl. Ghánában) is előfordulnak. Mindez a bűnözés elterjedéséhez, a silány minőségű termékek árusításához, a depresszió és a mentális egészséget érintő problémák kialakulásához, valamint a munkanélküliség növekedéséhez vezetett.

Az olajexport sem képes megmenteni Nigériát?

A fejlett országok polgárai is valamilyen formában viselik ezeknek a történéseknek a következményeit, mivel sok nigériai kénytelen volt nyugatra vándorolni és puszta kétségbeesésből hajlandóak sokkal alacsonyabb bérért ugyanazokat a munkákat elvégezni, mint a helyiek. Ez gyorsan a jobbágyi lét globális lefelé tartó spiráljához vezethet. Ahogy például az amerikaiak fel vannak háborodva az infláció miatt és a kormányt hibáztatják, úgy a nigériaiak is a saját államigazgatásukat okolják. Sajnos sokan nincsenek is tudatában annak, hogy a kormány valójában miként teszi tönkre az életüket és olyan „megoldásokhoz” folyamodnak, amelyek még rosszabbá teszik a helyzetet. Jogosan merül fel a kérdés: hogyan jutott ide Nigéria?

A helyi kormány különböző eszközök bevetésén keresztül tudja befolyásolni a gazdaságot és az emberek életét. Három fő eszközzel rendelkezik: az első a pénz és a kormányzati kiadások (adózás, adósságok és pénznyomtatás); a második a törvények és a rendeletek; a harmadik pedig a kényszerítő eszközök (fegyverek).

Hiába a gyümölcsöző olajexport, ha Nigéria a saját kardjába dől – azaz szánt szándékkal lehetetleníti el a gazdasági fejlődést és tiporja földbe lakosai jólétét.

Az OKX kriptotőzsde júliusban jelentette be, hogy megszünteti szolgáltatásait az országban, mert a digitális eszközökre vonatkozó új törvények és szabályozások egyszerűen lehetetlenné teszik a hatékony működést a kereskedési platform számára.