Útmutató a blokklánc-böngészőkhöz: Mik ezek és hogyan működnek?
A blokklánc-technológia a hagyományos főkönyv egy demokratizált változata. Ez egy digitális főkönyv, amelyben bárki megtekintheti a tranzakciókat, aki rendelkezik internetkapcsolattal. A kriptovalutákat a blokklánc-technológia működteti. A decentralizáció, a változhatatlanság és az átláthatóság alapelvei – amelyeket a nyilvános blokkláncok képviselnek – a Bitcoin megjelenése óta kerültek előtérbe. A blokklánc-technológia átalakította azt, ahogyan az emberek megosztják az információkat és tranzakciókat hajtanak végre. Ez egy új szemléletmódot támogat azzal, hogy megakadályozza, hogy az információ csak egy szűk, hatalommal bíró csoport számára legyen elérhető. Azok számára, akik érdekeltek a kriptovaluták világában, és szeretnének mélyebben elmerülni egy adott hálózat tevékenységében, felmerül a kérdés: hogyan és hol érhetők el ezek az adatok? Itt lépnek be a képbe a blokklánc-böngészők.
A blokklánc-böngésző egy online keresőmotor, amely lehetővé teszi, hogy egy nyilvános blokklánc-hálózat összes adatát megtekinthessük. Ez magában foglalja a valós idejű és történeti adatokat, például a tranzakciókat, díjakat, tárca címeket és blokkokat egy adott blokklánc hálózat kezdete óta.
Mik azok a blokklánc-böngészők?
A blokklánc-böngészők – más néven blokk-keresők – olyan weboldalak, amelyek részletes elemzést és információkat nyújtanak egy blokklánc hálózat teljes történetéről.
A keresők betekintést adnak a blokklánc működésének részleteibe, és átláthatóságot biztosítanak a felhasználók számára. Az általuk nyújtott adatok között szerepelnek a tranzakciós előzmények és volumenek, tárcaegyenlegek, a hálózat stabilitása, valamint technikai információk, például a blokkmagasság, a blokk nehézségi szintje és a hash ráta.
You may think of a block explorer as both a blockchain search engine 🔍 and a read-only bank account 🏦
A search engine like Google allows you to search for any piece of data on the internet 🌐, while a bank account allows you to view your own balance and transaction history.
— Etherscan (@etherscan) December 29, 2021
A blokk-keresők segítségével a felhasználók nyomon követhetik saját tárcáik egyenlegét, és ellenőrizhetik tranzakcióik állapotát. A bányászok (a proof-of-work blokkláncok esetében) vagy a validátorok (a proof-of-stake blokkláncok esetében) számára a keresők arra is használhatók, hogy megbizonyosodjanak arról, sikeresen bányásztak vagy validáltak-e egy blokkot.
Az ilyen nyilvánosan elérhető adatokat – amelyeket gyakran on-chain metrikának neveznek – alapvető elemzési eszközként is használhatják, hogy lényeges információkat és trendeket azonosítsanak egy kriptovalutáról és a hozzá kapcsolódó blokklánc hálózatról. Például a tranzakciós volumenek és az aktív tárcák számának folyamatos növekedése egy ígéretes hálózatot jelez.
A blokklánc-böngészők típusai
Minden nyilvános blokkláncnak megvan a saját böngészője. Például az Ethereum adatai nem érhetők el egy Bitcoin-böngészőn, és fordítva. Ennek ellenére léteznek olyan több láncot támogató keresők is, amelyek egyszerre több blokklánc hálózat adatait képesek megjeleníteni.
A blokklánctól függően a keresők számos kriptovaluta információs központjai is lehetnek. Például az Ethereum blokk-keresők adatokat szolgáltathatnak az Ethereum hálózaton futó több ezer kriptovalutáról vagy ERC-20 tokenről. A legnépszerűbb blokklánc-keresők közé tartoznak a következők:
- Etherscan az Ethereum és ERC-20 tokenek számára
- BscScan a Binance Smart Chain számára
- Blockchain.com (több láncot támogató kereső) a Bitcoin, az Ethereum és a Bitcoin Cash számára
- Polygon Scan a Polygon számára
- Solscan a Solana számára
A legegyszerűbb módja annak, hogy egy adott kriptovalutához blokk-keresőt találjunk, ha a CoinMarketCap oldalán a kereső szekcióra navigálunk. Itt az adott kriptovalutához támogatott keresők listája érhető el, ha rákattintunk erre az opcióra.
Hogyan használjunk blokklánc-böngészőt?
A következő kérdés természetesen az, hogyan használhatunk egy blokklánc-böngészőt, és melyek a leggyakoribb műveletek, amelyeket ezen eszköz segítségével végrehajthatunk. Noha különböző kereső adatbázisok léteznek, többségük hasonló módon működik. Az alábbi szakasz egy egyszerű útmutatót tartalmaz a böngészőn végrehajtható különféle műveletekről.
Tárcacímek tevékenységének és egyenlegének keresése
A blokklánc-böngészők nemcsak arra hasznosak, hogy saját tárcacímeinket és vagyonunkat nyomon követhessük, hanem lehetővé teszik bármely specifikus tárca tevékenységének átlátható követését is. Ez az alábbi egyszerű lépésekkel hajtható végre:
- 1. lépés: Illeszd be a tárcacímet vagy nyilvános kulcsot a keresősávba
- 2. lépés: Ez átirányít egy olyan oldalra, amely a tárca áttekintését mutatja, beleértve a teljes értéket, a legutóbbi tranzakciókat és a tokenek mennyiségét.
A tranzakció részleteinek és állapotának keresése
Egy blokklánc-böngésző segítségével valós időben követheted tranzakcióid állapotát. Amikor elindítasz egy tranzakciót, a kriptotárcád egy tranzakcióazonosítót ad, amelyet gyakran tranzakció hash-ként emlegetnek. Ezt beírhatod a böngésző keresősávjába, hogy lásd a tranzakció állapotát.
- 1. lépés: Másold ki a tranzakció hash-t a kriptotárcádból
- 2. lépés: Illeszd be a tranzakció hash-t a böngésző keresősávjába, majd nyomj egy Entert
- 3. lépés: Ezzel betöltődik a konkrét tranzakció információja. Az oldalon megjelenik a tranzakció állapota, a küldő és fogadó címek, az időbélyeg, a blokk száma, a tranzakció összege és a tranzakciós díjak.
Token részleteinek megtekintése
Az első rétegű (Layer 1) blokkláncok, mint az Ethereum, a BNB Chain és a Solana, egyre bővülő natív token-ökoszisztémával rendelkeznek, amelyek saját blokklánc-hálózataikon épültek. Ezen első rétegű blokklánc-böngészők használatával több ezer token adataihoz lehet hozzáférni. Például az Ethereum blokkláncon több mint 450 000 token található, és az Etherscan segítségével mindegyik specifikus token alapvető adatai tanulmányozhatóak.
- 1. lépés: Írd be a token nevét vagy ticker szimbólumát a keresősávba
- 2. lépés: Ezzel rengeteg információ jelenik meg a tokenről. Ezek közé tartozik a teljes kínálat, a jelenlegi tulajdonosok száma, piaci mutatók, legutóbbi tranzakciók, valamint hivatalos közösségi média profilokra mutató linkek.
Összefoglalás
A blokklánc-böngészők sokoldalú platformok. Biztosítják az átláthatóságot és az elszámoltathatóságot, mivel lehetővé teszik, hogy átfogó képet kapjunk egy adott blokklánc ökoszisztémáról és az azon épülő kriptovalutákról. Amellett, hogy egy adott hálózat állapotának és kilátásainak elemzésére szolgáló eszközként használhatók, a keresők hasznos platformot jelentenek a kezdők számára is, hogy megismerjék a blokklánc-technológia alapjait.