A kriptovaluta-piac átlépte a 3100 milliárd dollárt, megközelítve Franciaország GDP-jét

Egyes vállalatok vagy eszközök az elmúlt években akkorára nőttek, hogy konkrét nemzetállamok GDP-jét meghaladó piaci kapitalizációval rendelkeznek. Az eszközök értéke a globális jelenlét és a digitális elterjedés mellett rendkívül magas nyereségarányuk miatt nőhettek akkorára, hogy konkrét országok gazdasági teljesítményét múlják felül.

A teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció átlépte a 3100 milliárd dollárt. A kriptovaluták összértéke ezzel megközelítette Franciaország bruttó hazai termékét, és már csak nyolc ország rendelkezik nagyobb GDP-vel, mint a digitális eszközök értéke.

Jelentősen megnőtt a kriptovaluta-piac értéke

A teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció alatt azt az összértéket értjük, amit az összes kriptovaluta együttesen képvisel. A részvényekhez hasonlóan a forgalomban lévő tokenszám és árfolyam szorzatából kapott érték a bitcoin (BTC) felfutásának köszönhetően átlépte a 3100 milliárd dolláros értéket. Amennyiben ezt az országok gazdasági teljesítőképességéhez viszonyítanánk, úgy már csak nyolc gazdaság előzné meg a digitális eszközöket. Az Egyesült Államok, Kína, Németország, Japán, India, az Egyesült Királyság és Franciaország után a kriptovaluták helyezkednének el a sorban, miközben olyan országokat előznének meg, mint Spanyolország vagy Kanada.

A CoinMarketCap adatai szerint ez az érték első sorban a bitcoinnak BTC Price BTC Price (BTC) köszönhető, ami a kedd hajnalban látott felfutása után átlépte a 89 000 dollárt, kapitalizációja pedig az 1770 milliárd dollárt. A bitcoin-dominancia így jelenleg 58,7%-os, ami azt jelenti, a bitcoin (BTC) jelentősen túlteljesíti az altcoinokat – a trend pedig már 2022 decembere óta fennáll.

Az elmúlt héten mutatott 30%-os növekedésével a bitcoin (BTC) ismét a világ nyolcadik legértékesebb eszköze lett, maga mögé utasítva az ezüstöt. Belátható távolságban van azonban a Saudi Aramco, aminek kapitalizációja 1800 milliárd dollár. A világ legértékesebb eszköze egyértelműen az arany (17500 milliárd dollár), a vállalatok rangsorát pedig az Nvidia vezeti (3560 milliárd dollár). Második helyen az Apple található (3390 milliárd dollár), harmadik pedig a Microsoft (3107 milliárd dollár).

A piaci kapitalizáció szerint legnagyobb eszközök, forrás: Companies Marketcap

Kilátások az eszközosztály számára

Markus Thielen, a 10x Research alapítója szerint az ilyen magas bitcoin-dominancia nem megszokott, ugyanakkor várhatóan az ETF-ek rallyja miatt, továbbra is erős marad. Thielen arra számít, a teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció a 4000 milliárd dolláros szint felé mozdul majd el, a bitcoin (BTC) pedig még idén átlépi a 100 000 dolláros „álomhatárt”.

Thielenre reflektálva, Rachael Lucas, a BTC Markets kriptovaluta-elemmzője, elmondta, a 4 billió dolláros kapitalizáció ugyan elérhető, de ahhoz az altcoinok 2021-hez hasonló felfutása kellene, ami megtörné az erős bitcoin-dominanciát. Ez egyelőre még nehezen elképzelhető, mivel ameddig a BTC történelmi csúcson található, addig az ETH ETH Price ETH Price 30%-ra, a SOL SOL Price SOL Price 14%-ra, az XRP XRP Price XRP Price és az ADA 80-80%-ra található a 2021-ben felállított történelmi csúcsától.

A technikai elemzők szerint azonban a kulcsfontosságúnak mondott, 3000 milliárd dolláros szint áttörése a következő másfél évben akár 11,11 billió dollárig is repítheti a digitális eszközök összértékét. Ebben az olvasatban a 6,615 billió dolláros és a 8,88 billió dolláros szintre kellene igazán figyelni, amit a Fibonacci-számsorozatok és a historikus adatok állapítottak meg.

A teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció technikai elemzése, forrás: TradingView/AlanSantana