Megvalósulhat-e az Egyesült Államok bitcointartaléka?
A bitcoint, mint stratégiai tartalékot, egy szervezet, vállalat vagy akár egy ország a hagyományos valuták vagy arany helyett használhatja értékmegőrzés céljából. Az infláció elleni védelem helyett a függetlenség, a likviditás és a könnyű tárolás is a bitcoin mellett szól, azonban miről is van szó pontosan az Egyesült Államok esetében?
Cynthia Lummis nyáron javaslatot terjesztett elő arra, hogy egy stratégiai bitcointartalékot hozzon létre az Egyesült Államok kormánya a vagyonelkobzásokból begyűjtött eszközökből. Az ötletet Donald Trump azonnal jóváhagyta, elképzeléseit pedig a Nashville-i Bitcoin-konferencián osztotta meg a publikummal. Most, hogy Trumpot megválasztották, nézzük meg, van-e realitása a bitcointartaléknak.
Mi is az a stratégiai tartalék, és hogy jött a képbe a bitcoin?
A stratégiai tartalék egy rendszerszintű elem, amely azonnal felszabadítható a súlyos ellátási zavarok kezelésére. Hasonlóan az 1973-74-es olajembargó esetében, amikor stratégiai kőolajtartalékra volt szükség, az arany vagy a bitcoin a gazdaság biztonságát szolgáló eszköznek minősülhet. Amennyiben jól kezelik a stratégiai tartalékokat, ahogyan azt az olaj esetében is tették, az Egyesült Államok a tartalékait magas áron tudja lehívni, majd később alacsony áron visszavásárolni.
A Lummis szenátor által felvázolt javaslat szerint az Egyesült Államok bitcointartaléka a gazdaság védőbástyájaként szolgálna az inflációval és a piaci volatilitással szemben. Azáltal, hogy a kriptovaluták általánosságban rendkívül volatilisek és a makrogazdasági hírektől kezdve a geopolitikai feszültségekig minden reagálnak, a digitális eszközök ezt a funkciót egyértelműen nem tudják ellátni.
A kriptovaluták – és főleg a Bitcoin – által használt technológia azonban hosszú távon felértékelődhet és maximális készletéből adódóan védelmet nyújthat az infláció ellen, melyre a korlátlan számban előállítható hagyományos valuták nem.
A stratégiai bitcointartalék gondolata
Az Egyesült Államokban a bitcointartalék gondolata a 2010-es évek közepén jelent meg komolyabban, amikor az eszköz növekvő népszerűségre tett szert. Konkrét javaslat azonban 2024 nyaráig nem érkezett. Most a Bitcoin-párti politikusok győzelmével azonban újra elő kell venni Lummis szenátor javaslatát, amiről Donald Trump is nyíltan beszélt.
Lummis szerint a bitcoint érdemes lenne az államoknak bevonniuk eszköztárukba a nemzetközi pozíciók erősítése érdekében. Mivel a bitcoin rendkívüli értéknövekedésre képes és tárolás/használat szempontjából hozzáférhetőbb, mint az arany, szükség esetén azonnal alkalmazni lehetne.
Mind a kritikusok, mind a támogatók arról beszélnek, hogy a javaslat megvalósításához intézményesebbé kellene tenni a bitcoint és a kriptovalutákat, hogy össze lehessen kapcsolni a hagyományos pénzügyekkel. Ez növelné az eszközök népszerűségét és kereskedelmi célú felhasználását. A januárban jóváhagyott azonnali bitcoin ETF-ek ezt vetítették előre, a tokenizált kísérletek iránt pedig egyre nagyobb az érdeklődés.
A stratégiai bitcointartalék azonban meghaladja ezt a szintet. A javaslat legnagyobb hátránya, hogy olyan mennyiséget ír elő, amellyel – egyelőre – az Egyesült Államok nem rendelkezik. A digitális eszközből jelenleg 19,8 millió darab van forgalomban, összértéke pedig nagyjából 1500 milliárd dollár. Amennyiben az USA komolyan gondolja a bitcointartalék kiépítését, ahhoz jelentős részesedésre kell szert tennie az eszközből, ez pedig felvethetné a centralizációs problémákat, melyek szembe mennek a Bitcoin eredeti küldetésével.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés