Donald Trump győzelme megrázta a régiós devizákat, különösen a forintot

Donald Trump győzelme az amerikai elnökválasztáson nemcsak a forintot, hanem többek között az eurót, a zlotyit és a cseh koronát is megrázta. Ennek ellenére a forint esetében tapasztalt esés markánsnak mondható, mivel egy éjszaka alatt újabb nagy pofont kapott a magyarok fizetőeszköze.

A dollár erősödése megkérdőjelezhetetlen. Míg az euróval szemben 1,6%-kal erősödött az amerikai fizetőeszköz, addig a forint hanyatlása meghaladta a 3%-ot. A cseh korona 2%-kal, a lengyel zloty 1,7%-kal gyengült a dollárhoz képest.

 A forint szenvedte el a legnagyobb esést

Donald Trump győzelmének hála az amerikai dollár túlszárnyalta az összes európai devizát. A forint alulteljesítése nemcsak a dollárral és euróval szemben, hanem a zlottyal és a koronával szemben is markánsnak mondható. Szerda délelőtt a forint lokális mélypontja elérte a 412 forint/euró szintet, míg a forint/dollár esetében a 385-ös ellenállás állította meg a szabadesést.

Az EUR/HUF kereskedési pár alakulása, forrás: TradingView

Az USD/HUF kereskedési pár alakulása, forrás: TradingView

A forint alulteljesítése 2024-ben azért is aggasztó, mert a regionális valuták közül messze a leggyengébb teljesítményt nyújtja. Az idei évet tekintve a magyar fizetőeszköz 9,62%-kal gyengült a dollárral szemben, szemben a cseh koronával, ami 5,39%-kal, és a lengyel zlottyal, ami 3,46%-kal, gyengült.

A forint, a zloty és a korona alakulása a dollárral szemben, forrás: TradingView

A gyengülést első sorban az október óta folyamatosan megjelenő negatív makrogazdasági adatok erősítették meg. A magyar gazdaság technikai recessziója és az inflációserkentő gazdaságélénkítő intézkedései mellett a geopolitikai pozíciónk sem a forint erősödését szorgalmazza.

Cikkünk írásakor 410 forint/eurónál és 383 forint/dollárnál talált támaszt a magyarok devizája.

Kilátások Donald Trump második ciklusára

Trump elnöksége alatt az Egyesült Államok valószínűleg új gazdaságpolitikát vezet be, mely hatással lehet az inflációra és a kamatlábakra is. A protekcionista intézkedések érinthetik többek között az EU gazdaságát és a forint értékét is.

A republikánusok gyakran a vállalkozások ösztönzésére és az adócsökkentésekre fókuszálnak, ami rövid távon egyértelmű gazdasági növekedést eredményezhet. Ha azonban ez a megközelítés növeli az USA államadósságát, akkor az hosszabb távon árnyékot vethet a dollárra. A jobboldali politika mindemellett támogatóbb az energiatermelést tekintve, ami stabilizálhatja vagy csökkentheti az energiaárakat.

Trump második ciklusának legnagyobb kérdése azonban az, hogy képes lesz-e véget vetni a világban tomboló geopolitikai feszültségeknek. Előfordulhat, hogy a befektetők a dollár felé fordulnak, ami tovább növelheti a különbséget az amerikai fizetőeszköz és az európai devizák között.

Ha Trump és a republikánusok intézkedései kiegyensúlyozottan hatnak az inflációra és a gazdasági növekedésre, akkor az USD/HUF kereskedési pár tartósan a 380-420 közötti sávban mozoghat. Ennek ellenére az sem elképzelhetetlen, hogy a pár ismét eljut a 400-450 körüli szintekre.