Hogyan szavaznak az asztronauták az űrből?

Mi a teendő akkor, ha valaki szívesen sorban állna szavazata leadásához, de visszatartja az a 250 mérföld, amellyel a Föld fölött kering éppen? Most megmutatjuk, hogyan tudják leadni voksukat az űrhajósok.

Jelenleg négy amerikait érint ez az ügy. Nick Hague, a SpaceX űrhajós, Don Pettit, a NASA űrhajósa, valamint Butch Wilmore és Sunita Williams, a Boeing Starliner űrhajósok keringenek éppen több száz mérfölddel a Föld fölött. Az utóbbi két személy egyébként a küldetés kezdetén még nem számított arra, hogy az elnökválasztás napját is az űrben tölti, ugyanis a már 5 hónapja tartó küldetés eredetileg 8 naposnak indult. Aggodalomra azonban semmi ok, ha szavazni szeretnének, akkor azt megtehetik.

Ugyanaz a technológia, amely segít az űrhajósoknak kapcsolatot teremteni a Földdel, lehetővé teszi számukra az egyik legfontosabb állampolgári kötelesség, a szavazás elvégzését, függetlenül attól, hogy hol vannak az univerzumban.

„A Near Space Network lehetővé teszi a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó asztronauták számára, hogy részt vegyenek a demokratikus szavazási folyamatban, és biztosítsák, hogy az ő hangjukat is meghallják” – mondta Kevin Coggins, a SCaN helyettes ügyvezetője a Decryptnek adott nyilatkozatában.

A szavazás menete

Miután az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén befejezték a szavazást, az elektronikus szavazólapot a NASA nyomkövető és adatátviteli műholdrendszerén keresztül biztonságosan továbbítják az új-mexikói White Sands tesztlétesítmény földi antennájára. Ezt követően a Johnson Űrközpontban lévő küldetésirányító központba küldik, majd továbbítják az űrhajósok illetékes megyei jegyzőjének, hogy leadhassák. A szavazólapot titkosítják, így csak az űrhajós és a jegyző férhet hozzá.

„A személyzet tagjai dönthetnek annak nyilvánosságra hozataláról, hogy szavaztak-e, vagy sem” – mondta a NASA szóvivője, hozzátéve: „Wilmore például kedd reggel kijelentette, hogy szavazott”. „Nagyon fontos szerepünk, hogy állampolgárként részt vegyünk ezeken a választásokon, és a NASA nagyon megkönnyíti ezt számunkra” – mondta Wilmore egy szeptemberi sajtótájékoztatón.

Már a 90-es években is ezt a módszert alkalmazták

Az űrből történő szavazás nem újdonság, és az 1990-es évek végére nyúlik vissza. Texas volt az első amerikai állam, amely 1997-ben legalizálta a Föld körüli pályáról történő szavazást, és David Wolf űrhajós lett az első amerikai, aki abban az évben szavazott az űrből. Őt követte Kate Rubins 2020-ban.

„A NASA űrkommunikációs hálózatai kulcsfontosságúak a tudományos és felfedezési adatok lehozásában, és programunk alapvető szerepet játszik abban is, hogy az űrhajósok összeköttetésben legyenek családjukkal, az ügynökség küldetésirányító központjával és még sok mással” – mondta Coggins.

A NASA igyekszik kommunikációs képességeit még jobban kiterjeszteni a mélyűrbe. Elindította a Deep Space Optical Communication (DSOC) projektet, amely lézerek segítségével akár 2,2 milliárd mérföldre is elküldi az adatokat.