Köze lehet a kötelező EU-s gáteltávolításoknak a spanyol katasztrófához?
2023-ban Európa rekordot döntve 487 gátat és más folyami akadályt távolított el. Derül ki a Dam Removal Europe (DRE) jelentéséből, amely koalíciót olyan szervezetek alkotják, mint a The Nature Conservancy, a Rewilding Europe, a Wetlands International és a World Wide Fund for Nature (WWF).
A DRE-jelentés
A WWF sajtóközleménye szerint a 15 európai ország víz medreiből eltávolított akadályok száma 50 százalékkal nőtt az előző évhez képest. Az intézkedések révén több mint 4 300 kilométernyi folyószakasz került újra összekapcsolásra, ami hozzájárult az ökoszisztémák helyreállításához. Valamint fokozta az éghajlati ellenálló képességet és a biodiverzitást.
Elképesztő látni, hogy újabb rekordév volt az európai folyók gátmentesítésében. Közel 500 akadályt távolítottak el. Mindez azt mutatja, hogy egyre nagyobb támogatottságot élvez a folyók helyreállítása, hogy javítsuk a vízbiztonságot, megállítsuk a természet pusztulását és alkalmazkodjunk az egyre súlyosbodó klímaváltozási hatásokhoz.
– mondta Herman Wanningen, a World Fish Migration Foundation igazgatója a sajtóközleményben.
Franciaországtól Finnországig közösségek, vállalatok és országok fektetnek be abba, hogy megszabaduljanak az elavult és egyre veszélyesebb akadályoktól. Ezzel javítva a folyók egészségét az emberek és a természet érdekében.
View this post on Instagram
Franciaország vezette a gátak és akadályok eltávolítását az elmúlt évben. Míg az előző két év győztese – Spanyolország – a második helyre szorult, majd Svédország és szomszédja, Dánia következett.
Az Európai Unió természet-helyreállítási törvénye tartalmazza az EU Biodiverzitási Stratégiájának célkitűzését, amely szerint legalább 25 000 kilométernyi folyót kell helyreállítani 2030-ig. Azonban a jogszabály nem kapott jóváhagyást az Európai Unió Tanácsában, így egyelőre bizonytalan helyzetben van.
Az a néhány EU-tagállam, amely blokkolja a természet-helyreállítási törvényt, a folyóink helyreállítását és védelmét is veszélyezteti. Ami végső soron ránk is negatív hatással lesz.
– mondta Claire Baffert, a WWF vízügyi és klímaváltozásra való alkalmazkodási szakértője a sajtóközleményben. „Európa-szerte a folyók tele vannak gyakran elavult gátakkal, amelyek rontják az édesvízi ökoszisztémák állapotát. Amelyek pedig elengedhetetlenek a tiszta ivóvíz, az öntözéshez szükséges víz és a biodiverzitás biztosításához.”
A „Dam Removal Progress 2023” jelentés figyelmeztet a használaton kívüli folyami akadályok által jelentett biztonsági kockázatokra. Az európai folyókat több mint 1,2 millió akadály szeli át, amelyek közül 150 000 elavult. Ezáltal jelentős veszélyt jelent a vadvilágra és az emberekre egyaránt.
„Az elavult akadályok csak ártanak a folyónak. Növelik a természetpusztulást és egyre nagyobb kockázatot jelentenek, mivel azokat teljesen más éghajlati viszonyokra tervezték” – mondta Wanningen a sajtóközleményben.
Ideje újragondolni a folyóink kezelését azáltal, hogy eltávolítjuk az összes elavult akadályt, és lehetővé tesszük, hogy minél több folyó szabadon áramoljon. Egy folyó, amely nem áramolhat szabadon, haldoklik.
Mik a veszélyek?
A DRE információkat gyűjtött a gátak által a folyókat használó szabadidős tevékenységet végzők – például kajakosok és úszók – számára jelentett veszélyekről. A jelentés 16 országban 82 esetet tárt fel, amelyek 129 halálos áldozatot követeltek. Az áldozatok kora kettőtől 59 évig terjedt, többségük húszas és harmincas éveiben járt.
„A sekély gátakat – például zsilipeket, amelyek különösen veszélyesek a víz felszín alatt keletkező erős áramlat miatt – gyakran fullasztógépeknek nevezik” – áll a jelentésben.
Az Egyesült Államokban ezek a szerkezetek az elmúlt 20 évben több száz halálos áldozatot követeltek. Többet, mint bármely más folyami akadály.
A gátak, különösen az öreg és elavult akadályok összeomlásának kockázatát növelik az éghajlatváltozás okozta egyre szélsőségesebb áradások és heves viharok.
„Európában több tízezer elavult gát van szétszórva, így a katasztrofális összeomlások lehetősége egyre nagyobb kockázatot jelent a folyásirány alatti közösségek számára. Tavaly legalább három folyami akadály omlott össze a heves esőzések következtében Norvégiában, Észak-Írországban és Szlovéniában” – olvasható a sajtóközleményben.
Az idei évre tervezett számos gátmentesítési projekt, valamint a több mint 6 000 főből álló európai gátmentesítési mozgalmi hálózat révén a lendület folyamatosan növekszik.
„A közeljövőben több jelentős akadálymentesítési projekt várható” – közölték a sajtóközleményben. „Horvátország nyolc akadály eltávolítását tervezi, beleértve régi malmok és korábbi infrastruktúrák maradványait Plitvicén április és május folyamán, a természetes folyóáramlás és a biodiverzitás helyreállítása érdekében. Románia is készül első akadálymentesítésére, amelyet májusra terveznek, és amely várhatóan javítani fogja a folyók összekapcsoltságát és az ökoszisztéma egészségét.”
A DRE azt szeretné, ha a gátmentesítés „rutin feladattá” válna Európa-szerte.
„A DRE által nyújtott támogatás lehetővé tette a szakemberek számára, hogy az elmúlt években több ezer folyó kilométer összekapcsoltságát állítsák helyre. Ezzel növelve az édesvízi biodiverzitást és lehetővé téve a vándorló halak számára, hogy évszázadok után ismét hozzáférjenek történelmi ívóhelyeikhez. Ezt az eredményt nemcsak a fizikai folyami akadályok eltávolításával, hanem azzal is elérték, hogy elkötelezetten és meggyőzően léptek fel a döntéshozók és a közösségek befolyásolása érdekében” – áll a jelentésben.
Spanyolország élen jár a gáteltávolításokban
Egyes vélemények szerint az Európai Unió természet-helyreállítási jogszabályai, amelyek a folyók „visszavadítását” célozzák, hozzájárulhattak a közelmúltbeli spanyolországi súlyos árvizekhez, amelyek több mint 200 ember halálát okozták. Alex Phillips X-bejegyzésében rámutatott, hogy Spanyolországot az EU-szabályozás kötelezte a gátak eltávolítására, és 2023-ban 133 akadályt bontottak le. Spanyolország ezzel az élen jár a gátmentesítés terén, amely az EU Biodiverzitási Stratégiájának részeként a folyók természetes áramlásának helyreállítását tűzte ki célul.
🚨EU made Spain REMOVE dams
More than 200 people dead in horrific floods in Spain
They’ll tell you a year’s worth of rain fell
What they won’t tell you is EU legislation forced Spain to rip out its dams
The EU’s Biodiversity Strategy 2030 made member States remove hindrances… pic.twitter.com/ZjLV21PJFS
— Alex Phillips (@ThatAlexWoman) November 5, 2024