Kiderült mennyibe kerül egy token listázása a Coinbasen
Áll a bál a kriptovaluta szektorban, mert valaki kitálalt róla, mennyibe kerül az eddig titokban tartott díja a Coinbase és a Binance listázásnak. A tőzsdék pedig hevesen tagadnak mindent.
Mennyibe kerül a token listázás díja a Coinbasen?
Eddig mindig azt kommunikálták a legnagyobb kriptovaluta tőzsdék, mint a Coinbase és a Binance is, hogy a tokenek listázásának nincs díja a platformokon. Azonban most a kriptoipar több szereplője is borította a bilit és kitálalt róla, hogy az ingyenes listázás nemhogy nem létezik, hanem állítólag mindkét tőzsde több tíz millió dollárt kért a listázásért.
A múlt hét végén Simon Dedic, a Moonrock Capital vezérigazgatója az X-en (korábban Twitteren) írt egy meg nem nevezett „tier 1” kriptovaluta cégről, amely elmondása szerint egy évig tartó „kellő gondossággal” elvégezett kutatómunka után után a cégének 15%-ának megfelelő összeget kért a tokenkészlet Binance tőzsdén történő listázásáért cserébe. Dedic azt mondta:
„Képzeld el, hogy 50-100 millió dollárt fizetsz csak egy CEX tőzsdei listázásért.”
Ez arra késztette a Coinbase vezérigazgatóját, Brian Armstrongot, hogy kijelentse:
„A Coinbasen a tokenek listázása ingyenes.”
És itt elszabadult a pokol. Ezután érkezett a komment cunami, ahol egyszerre dőlt ki az egész iparágból a szó ennek a kijelentésnek a valóságtartamát illetően.
Andre Cronje, a Sonic Labs technológiai vezérigazgató-helyettese megjegyezte, hogy:
„A Binance semmit sem számított fel a cégünknek. Ezzel szemben a Coinbase kért tőlünk először 300 milliót, majd 50, 30 majd pedig 60 millió dollárt” – mondta.
A Tron megalkotója, Justin Sun is elmondta, hogy Binance nem számított fel neki semmit. A Coinbase viszont állítólag 80 millió dollár értékű TRX-et és 250 millió dollár bitcoin letétet akart a listázásért cserébe
Cronje azt mondta:
„[A Coinbase] azzal érvelhet, hogy ez nem tőzsdei listázási díj, hanem úgynevezett „earn fee”, egyfajta bónusz – ami viszont még mindig annak a költsége, hogy a tőzsdére kerüljön a token. Ismerem a jogi definíciókat és örömmel teszem közzé az összes bizonyítékot, és hagyom, hogy a nyilvánosság döntsön ez ügyben.”
A Coinbase listázási díjai az Earn programhoz kapcsolódnak?
Cronje álláspontját azonban nem mindenki osztotta. Az OKX marketing igazgatója valóban becsületesnek és átláthatónak nevezte a Coinbase listázási folyamatát, és hozzátette ő is úgy tudja:
„Semmiképpen sem számítanak fel díjat a token listázásért a Coinbasen.”
A Lunar Labs társalapítója, Luke Youngblood szintén nem értett egyet Cronjével. Elmondta, hogy a Coinbase Earn programjáról lehet szó, amely szerinte egy teljesen opcionális marketingprogram. És az, hogy részt vesz-e benne, nincs hatással a token listázásra. Hozzátette:
„A Moonwell nem csatlakozott az Earn programhoz, mert a költségek magasak voltak, és ennek ellenére is listázásra került a token.”
Youngblood azt is javasolta, hogy Cronje a Coinbase támadása helyett lehet, hogy egy csaló ügynökkel lépett kapcsolatba aki pénzért cserébe ígérte neki a token listázását.
Ami a Binance 15%-os díjigényét illeti, a Binance társalapítója és ügyfélszolgálati igazgatója, Yi He egyszerűen FUD-nak nevezte a hírt, és azt mondta:
„Ha a projekt nem megy át az átvilágítási folyamaton, nem számít, mennyi pénzt vagy mennyi tokent adnának nem kerülhet listázásra.”
A Coinbase weboldala szerint nem számít fel jegyzési díjat.