A JPMorgan vezérigazgatója szerint megkezdődött a III. világháború
Jamie Dimon, a JPMorgan Chase vezérigazgatója jelentős aggodalmának adott hangot az eszkalálódó geopolitikai fenyegetések miatt. Ő a globális feszültségeket nevezte a gazdasági stabilitást fenyegető legégetőbb veszélynek. A múlt héten a Nemzetközi Pénzügyi Intézetben (Institute of International Finance) tartott előadásán Dimon arra figyelmeztetett, hogy az Ukrajnához és a Közel-Kelethez hasonló régiókban zajló konfliktusok olyan eseménysorozatot indíthatnak el, amely globális háborúvá fajulhat – derül ki a Fortune által megszerzett felvételből.
Dimon a közvetlen amerikai gazdasági aggodalmakról elmozdítva a hangsúlyt, a geopolitikai kérdésekhez képest „apró” kérdésnek nevezte az olyan tényezőket, mint egy esetleges gyenge gazdasági teljesítmény a következő negyedévben.
Dimon az Oroszország, Észak-Korea és Irán – az általa korábban „gonosz tengelynek” nevezett nemzetek – között kialakuló szövetségektől is óva intett, és megjegyezte Kína érintettségét is. Azt sugallta, hogy ezek a nemzetek együttműködnek a globális struktúrák, például a második világháború után létrehozott NATO „lebontása” érdekében. „És most is erről beszélnek.” – jegyezte meg. „Nem arról beszélnek, hogy 20 évet várnak. És így ennek a kockázata rendkívüli, ha a történelmet olvassuk.” A Washington Post cikkét idézve azt állította: „A harmadik világháború már elkezdődött. Már most is több országban koordinálják a helyszíni harcokat.”
Minél hamarabb rendezni kell a konfliktusokat Dimon szerint
Dimon a mai geopolitikai légkört a második világháborút megelőző időszakhoz hasonlította, és kijelentette: „Nézzék meg, hogyan botlottunk bele a II. világháborúba. Amikor Csehszlovákiát felosztották – ez egy kicsit úgy hangzik, mint Ukrajna -, az volt a vége. Egészen addig, amíg meg nem szállták Lengyelországot”. Éberségre intve figyelmeztetett: „Ne legyünk naivak. Amire gondolnunk kell, az az, hogy nem kockáztathatjuk meg, hogy ez magától megoldódik. Meg kell győződnünk arról, hogy részt veszünk a megfelelő dolgok megtételében, hogy ezek a konfliktusok megoldódjanak”.
Bár mély aggodalmának adott hangot, Dimon elismerte a széles körű konfliktus kockázatának lehetséges csökkenését, kijelentve, hogy a feszültségek „idővel csökkenhetnek.” Említette a lehetséges tűzszüneteket olyan régiókban, mint Ukrajna és a Közel-Kelet. Ugyanakkor kétségeit fejezte ki a jelentős javulással kapcsolatban, hozzátéve:
„Beszélek arról, hogy milyen kockázatot jelent számunkra, ha ezek a dolgok rossz irányba mennek. Olyan forgatókönyveket futtatunk a bankban, amelyek sokkolnák önöket. Nem is akarom megemlíteni őket.”
A JPMorgan vezére mély aggodalmának adott hangot az Oroszország és más ellenfelek által jelentett nukleáris fenyegetések miatt. A jelenlegi nukleáris kockázatokat példátlannak és riasztónak tartja. Úgy érvelt, hogy a nukleáris fegyverek elterjedése nagyobb veszélyt jelent, mint az éghajlatváltozás, és arra figyelmeztetett, hogy ahogy egyre több nemzet szerez atomfegyvereket, úgy nő a nagyvárosokban bekövetkező katasztrófák kockázata. Hangsúlyozta, hogy világos, célzott politikára és szabályozásra van szükség e növekvő fenyegetés kezelésére.