Kína jegybankjának vezetője szerint Satoshi Nakamoto tiszteletet érdemel

Lu Lei, a kínai központi bank helyettes kormányzója új könyvében a pénzügyi világ két különleges szereplőjét állítja reflektorfénybe: a Nobel-díjas közgazdász Robert Mundellt és a Bitcoin alapítóját, a rejtélyes Satoshi Nakamotót.

Lu szerint mindkét figura forradalmasította a pénzügyi rendszerekről alkotott gondolkodást, de a Bitcoin fejlődése eltért az eredeti céltól, és inkább értéktároló eszközzé vált, semmint mindennapi fizetőeszközzé.

Satoshi Nakamoto és a Bitcoin

Lu Lei könyvében kifejti, hogy Nakamoto eredetileg egy decentralizált digitális pénz létrehozására törekedett, amely mindennapi csereeszközként működhetett volna. Az idő múlásával azonban a Bitcoin egyre inkább értéktároló eszközként funkcionál, és a hétköznapi tranzakciók helyett befektetési célokat szolgál. „A Bitcoin ma már inkább egy drága digitális eszköz, és a mindennapi valuta szerepe eltávolodott tőle” – írja Lu.

A könyv arra is rávilágít, hogy a Bitcoin bányászatának energiaigénye is jelentős problémává vált. Lu szerint „a fennmaradó kétmillió Bitcoin kibányászásához felhasznált energia elegendő lenne több százmillió ember éves szükségleteinek fedezésére”, ezzel is hangsúlyozva, hogy a Bitcoin jelenlegi formájában kevésbé hatékony, mint amilyennek Nakamoto eredetileg elképzelte.

BTC bányászat energiafogyasztás

A Központi Bankok új kihívása: A digitális kor

Lu Lei kiemeli, hogy a digitális eszközök térnyerése súlyos kihívások elé állítja a hagyományos pénzügyi rendszereket és a központi bankokat. A központi bankok számára a digitális innovációk elfogadása és a digitális pénznemek kibocsátása lehet a válasz arra a kérdésre, hogy az állami pénzek továbbra is versenyképesek maradjanak. Lu szerint a központi bankoknak el kell kerülniük a „kényszerű önmentést”, és aktívan támogatniuk kell az új technológiák bevezetését, miközben megőrzik a szuverén valuták stabilitását.

Kapcsolódó tartalom: Egyre több ország fontolgatja a központi banki digitális valuták bevezetését

Lu háromkötetes „Theory of Money” című munkája rávilágít, hogy a digitális átalakulás új pénzügyi szabályokat hozhat létre, amelyek átírhatják a hagyományos pénzügyi politikát és a központi bankok szerepét. Lu felveti a kérdést, hogy a nem állami digitális eszközök átveszik-e az állami valuták helyét, vagy a központi banki digitális valuták (CBDC-k) válnak-e dominánssá a jövő pénzügyi rendszerében.

Bitcoin vagy Központi Banki Digitális Valuták?

Lu Lei szerint a Bitcoin jövőbeli szerepe kérdéses marad, különösen a magas energiafogyasztás és az értéktároló funkciója miatt. A jövő pénzügyi rendszerei várhatóan a digitális innovációk és a pénzügyi stabilitás közötti egyensúlyra épülnek majd.

Ahhoz, hogy a Bitcoin betölthesse az eredetileg neki szánt mindennapi fizetőeszköz szerepét, meg kell találnia a megoldást a jelenlegi kihívásokra, például az energiaigényes bányászat problémájára. Lu Lei szerint a jövő egyik legnagyobb kérdése az, hogy a Bitcoin képes lesz-e ezt az egyensúlyt megteremteni, vagy a központi banki digitális valuták veszik át a modern pénzügyi rendszer vezető szerepét.