Az Ethereum (is) jobb, mint a bankok: egy 183 millió dolláros ethereum tranzakció mindössze 0,06 dollárba került
Az Ethereum blokkláncán mindössze 0,06 dolláros költséggel utaltak el több millió dollárt, amiért a küldőnek normál banki környezetben több mint 5 millió dollár kezelési költséget kellett volna fizetnie.
A 6556385-es számú, 183 millió dollár értékű ethereum-blokkot 5080-an igazolták, és 19 óra alatt át is futott az ethereum tranzakció, anélkül, hogy költséges közvetítőkön keresztül kellett volna áthaladnia. Ebben semmi különös sincs azok számára, akik gyakran mozgatják értékeiket a blokkláncon.
Ha ezt a 183 millió dollárt olyan hagyományos fizetési rendszereken keresztül mozgatták volna, mint például a PayPal, akkor mintegy 5,3 millió dolláros kezelési költséget kellett volna kifizetni. A Western Union minden elküldött 3000 dollár után 120 dollárt vont volna le.
Nem olyan elterjedt
Az átutalási szektorban játszott innovatív szerepük ellenére a tokenek volatilitása miatt a decentralizált blokkláncok még nem olyan elterjedtek, mint a PayPal vagy a Western Union. A 183 millió dolláros összeg értéke az ethereum tranzakció alatt lecsökkenhetett volna akár 170 millió dollárra is. De ha éppen fellendülőben van a piac, akkor akár növekedhetett is volna az összeg. A stabil átutalást keresők szemében ez megbízhatatlanná teszi a blokkláncokat.
Ami még nagyobb probléma viszont, az a likviditás, ugyanis miután a kedvezményezett megkapja az összeget, be kell váltania helyi valutába. E kriptováltók likviditása viszont alacsony, mivel nem áll rendelkezésre elegendő banki partner és szabályozás. Míg a blokklánc biztosítja a skálázhatóságot és a decentralizáltságot, a kriptovaluták gazdasági elismertségét a közgazdászok és a törvényhozók FinTech-barát politikák elfogadásával mozdíthatnák elő.
Gondolkodj, mielőtt beszélsz
A híres közgazdász, Nouriel Roubini nemrég nagyon próbálkozott a blokklánc lejáratásával, amikor azt az amerikai Kongresszus előtt tartott beszédében a „csalások csalásának” nevezte. Roubini ugyanakkor leginkább a megfelelő gazdasági szabályozások hiányáról beszélt és nem érintette a blokklánc által az utóbbi tíz évben megoldott problémákat. A közgazdász beszéde sajnos nagy médiavisszhangot kapott, de ez csak arra volt jó, hogy tovább erősítse a kriptovalutákat és a blokkláncot körbelengő félreértéseket.