Elon Musk rajongói milliókat vesztettek kriptocsalások miatt, már 247 panaszt nyújtottak be
Az amerikaiak évente több millió dollárt veszítenek kriptocsalások miatt, miután áldozatul esnek a hamis közösségi média hirdetéseknek és az egyre kifinomultabb AI-alapú csalásoknak. Az egyik legújabb trend, hogy a csalók a híres emberek, például Elon Musk legitimációját használva verik át a gyanútlan rajongókat.
Egyes áldozatok azt hitték, hogy közvetlen kapcsolatban állnak Muskkal, míg mások a közösségi médiában elterjedt átveréseknek estek áldozatul, amelyekről azt hitték, hogy a milliárdos üzletember támogatja őket.
Elon Musk nevével csalnak ki milliókat
Elon Muskot szinte mindenki ismeri. Nemcsak a világ egyik leggazdagabb embere, hanem híres befektető, a SpaceX alapítója, a kriptopénzek, valamint a Dogecoin lelkes támogatója. A tény, hogy Musk nyilvánosan népszerűsíti a kriptót, gyorsan felkeltette a csalók figyelmét. Az emberek többsége ugyanis nem találja gyanúsnak azokat a videókat, amelyekben a milliárdos egy kriptoprojektről beszél, vagy azt ígéri, hogy valamilyen új tokenbe való befektetés busás nyereséget fog hozni.
A kriptovalutát áruló Muskról készült deepfake videók hihetetlenül gyakoriak az Instagram, a YouTube, a TikTok, a Facebook és az X felületein. Sajnos ezek az átverések működnek, és hatalmas összegeket csalnak ki az emberekből. A Gizmodo 247 hivatalos panaszhoz jutott hozzá, és bemutatta a sokkoló történeteket, amiket tovább olvasva te is megismerhetsz.
Néhányan azt hitték, hogy közvetlenül Muskkal beszéltek, míg másokat a teljesen élethű deepfake videók győztek meg arról, hogy a reklámozott projekt nem átverés. A panaszokat és a kicsalt összegeket látva megdöbbentő, hogy milyen könnyen válhatunk a csalók áldozatává.
Az áldozatok történetei
Egy 55 év körüli michigani férfi Elon Musk egyik kereskedelmi reklámjára reagált az Instagramon. Ezt követően egy ügyintéző vette fel vele a kapcsolatot Viberen, és bemutatta neki az XT-BestSolutions nevű kereskedési platformot. A férfi 700 ezer dollárt (263 millió forintot) utalt át az oldalon található számlájára, amihez azóta sem fér hozzá.
Egy másik, 60 körüli férfi több mint 600 ezer dollárt veszített, miután meglátott egy Facebook-linket, amely azt állította, hogy Musk embereket keres egy mesterséges intelligencia vállalkozásba való befektetéshez. A férfit WhatsAppon keresztül arra utasították, hogy két különböző kereskedési alkalmazáson keresztül összesen 13 átutalást végezzen.
Kimerítettem a teljes nyugdíjpénztáramat, amiért 28 évig dolgoztam, és nem maradt semmim.
– írja panaszában egy 50-es éveiben járó észak-karolinai lakos, aki 545 ezer dollárt vesztett. Az átverés egy online hirdetéssel kezdődött, amely azt reklámozta, hogy fektessen be különböző AI-alapú kriptoalapokba, és használja az Elon Musk által szponzorált swing tradinget, akár napi több száz dollárt is keresve. A kereskedés során újabb és újabb összegeket csaltak ki az áldozattól, aki végül mindenét elvesztette.
Egy 60 éves nevadai áldozat a TikTokon vagy az Instagramon látott egy reklámot Elon Muskkal, amelyben arra kérte az embereket, hogy csatlakozzanak az AI kereskedési platformjához. A hirdetésre kattintva hozzáadták egy BlackRock AI okosszerződés kereskedési WhatsApp csoporthoz, amelynek több mint 200 tagja volt. Bár ezt figyelmen kívül hagyta, egy héttel később a platformon keresztül kapcsolatba léptek vele, és befektetésre ösztönözték.
A kereskedést 1000 dollárral kezdte, majd hozzáadták egy olyan csoporthoz, ahol 30 ezer dollár volt a belépési küszöb. Itt szinte mindent elvesztett, de a csalók újabb lehetőséggel álltak elő, amit a nevadai lakos örömmel fogadott, mert vissza akarta szerezni az elvesztett összeget. A történet végére több mint 224 ezer dollárt vesztett.