Leállt a Solana tárcája, a Phantom Wallet – minden, amit tudni kell!

Súlyos incidenst követően leállt a Phantom Wallet, a hiba pedig több ezer felhasználót érint. A 2021-ben létrehozott kriptovaluta-tárca több mint 7 millió aktív felhasználóval rendelkezik, akik egy háttérproblémának köszönhetően most nem tudnak hozzáférni eszközeikhez, és a tárcához kapcsolódó alkalmazásokhoz.

A csapat közleménye szerint a Phantom Wallet leállása egybekövethető a felhasználók által követelt Grass airdroppal. A mesterséges intelligencia által vezérelt projekt jelentős figyelmet kapott, a blokklánc forgalma pedig hirtelen kiugrott.

Kimaradásokkal szembesült a Phantom Wallet

A Solana legnagyobb tárcáját, a Phantomot, 2021-ben hozták létre, mostanra pedig olyan hálózatokkal vált kompatibilissé, mint az Ethereum vagy a Polygon. Az egyik legnépszerűbb kriptovaluta-tárca legfontosabb előnyei közé tartozik a felhasználóbarát felület, a magas szintű biztonság és az olyan sokoldalú funkciók integrálása, mint az NFT- és DeFi hozzáférések (például a 6,9%-os SOL-staking).

Az elmúlt években számos kimaradást tapasztaló Solana az utóbbi időben stabilizálódni tudott, valószínűleg ezért lepte meg a felhasználókat kedvenc tárcájuk leállása. A hibáról maga a Phantom Wallet csapata számolt be az X-en.

A közösségi médiában terjedő információk szerint több ezer felhasználó tapasztalt kimaradást. A leállásnak köszönhetően egyes felhasználók nem tudtak hozzáférni eszközeikhez, mások egyenlege ideiglenesen eltűnt, ami aggodalmat keltett a közösség körében.

A hiba ellenére a Phantom Wallet csapata biztosította a felhasználókat arról, hogy eszközeik nincsenek veszélyben, és a láthatósági problémát egy háttérhiba okozza, amin már meg is kezdték a korrekciókat.

Ez okozta a Phantom Wallet leállását

A Phantom Wallet kiesése egybeesett a Solana ökoszisztémájának egy jelentős eseményével, a Grass AI-alapú projekt airdropjával. A Grass egy decentralizált hálózat, ahol a felhasználók értékesíthetik fel nem használt sávszélességüket nagy nyelvi modellek (úgynevezett LLM-ek) betanítására.

A projekt airdropjáról régóta keringtek információk, a jogosultságot már több mint egy hónapja tudni lehetett, azonban a projekt mögött álló közösség rendkívül csalódott a jelképes jutalmak miatt. A vegyes reakciók első sorban az átláthatatlan elosztási folyamat alakultak ki, ugyanakkor a nagy érdeklődésre való tekintettel a Solana hálózatának a forgalma jelentősen megugrott a Grass következtében.

Hasonló beáramlással szembesülhetett a Phantom Wallet májusban, amikor a méltán híres TapSwap felhasználóinak szükségük volt a jutalmak begyűjtéséhez a tárcára. Akkor ugyan nem történt leállás, most viszont a Phantom Wallet decentralizáltsága és megbízhatósága megkérdőjeleződött, ami összefüggésbe hozható a Solana centralizációjával is.

A kimaradások komoly fennakadásokat okoztak, azonban a felhasználók eszközei biztonságban vannak. A Phantom Wallet csapata dolgozik a hibák kijavításán, ami remélhetőleg nem fogja érinteni a decentralizált applikációkat.