Júliushoz képest csökkent, tavalyhoz képest 13%-kal nőtt a magyar átlagkereset
A magyar átlagkeresetekről a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) részletes adatokat közöl minden hónapban. A bruttó átlagkereset és a bruttó mediánkereset mellett a szakmák és ágazatok szerinti eltéréseket, a regionális különbségeket és a nemek és iskolai végzettség szerinti differenciákat is közzéteszik.
A KSH adatai szerint ugyan júliushoz képest ugyan 7900 forinttal csökkent, tavaly augusztushoz képest több mint 13%-kal nőtt a magyar átlagbér. A teljes állásban dolgozók bruttó átlagkeresete 628 800 forint volt.
Jelentősen nőtt a reálkereset tavaly óta
A tavaly augusztusban mért 556 900 forintos átlagkereset 13,1%-kal nőtt. A KSH adatai szerint 2024 augusztusában a teljes munkaidős alkalmazásban állók átlagkeresete 628 800 forint volt, ami bár visszaesés a júliusban mért 636 700 forinthoz képest, jelentős növekedés a tavaly nyár végi adathoz képest.
A magyarországi statisztikákkal foglalkozó intézet szerint a mediánkereset 520 000 forint volt, vagyis a magyarok fele nettó 360 100 forintnál kevesebbet, másik fele pedig ennél többet vihet haza. Mivel a magyarok többsége az átlagbér alatti szinten keres, néhány nagyon magas fizetés jelentősen felfele húzza az átlagot.
A vizsgált időszakban (2023 augusztus – 2024 augusztus) a mért infláció 3,4% volt, vagyis a 13,1%-os átlagbérnövekedés azt jelenti, hogy az emberek reálkeresete egy év alatt 9,4%-kal nőtt.
Kiemelkedik az energiaipar, az IT és a pénzügy
A KSH közlése szerint a bruttó átlagkereset ágazatonkénti leosztásából kiemelkedik az energiaipar, az információ és kommunikáció és a pénzügyi szolgáltatások. Míg az energiaiparban 1 millió 20 ezer forint volt az átlagkereset, az IT-sok átlagosan bruttó 984 ezer forintos havi jövedelemmel rendelkeznek. A pénzügyi szolgáltatásokban tevékenykedők átlagkeresete egy kicsivel lemaradt az IT-tól, az ő átlagos havi jövedelmük bruttó 982 ezer forint volt.
Egy nagyobb szakadékot követően bruttó 600 és 800 ezer forint közötti átlagos havi jövedelemmel rendelkeznek a műszaki tevékenységet folytatók, a bányászatban tevékenykedők, az egészségügyi dolgozók, a közigazgatásban résztvevők, a feldolgozóipari munkatársak és az oktatásban szerepet vállalók.
Az augusztusi átlagbért lefelé húzzák a művészek, a víz- és hulladékgazdálkodást végzők, a logisztikában és a kereskedelemben dolgozók. A szálláshely-szolgáltatók és vendéglátósok átlagos havi jövedelme alig éri el a bruttó 400 ezer forintot.
Ígéretes évek előtt a magyar munkavállalók
A magyar politikusok legújabb ígérete szerint a következő 3-4 évben drasztikus béremelkedés indulhat el. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nemrégiben levezette, hogyan is érhető el 2028-ra az egymilliós átlagkereset. Mindeközben a jelenlegi bruttó 266 800 forintos minimálbér hamarosan akár ezer euró is lehet, ami jelenlegi árfolyamon bruttó 400 ezer forint lenne.
Ennek ellenére, érdemes szétnézni Európa többi országában is. A Statista a 2023-as év adatai alapján elkészítette a rangsorolt európai órabéreket. Az európai átlag 24 euró / óra volt, amit Luxemburg a maga 47 euró/órával felfelé, Magyarország a maga 11 euró / órával pedig lefelé húz. A környező országokat tekintve csupán Bulgáriában (8,1 euró / óra) alacsonyabb az átlagos órabér, mint hazánkban.