Hihetetlen sebességrekordot állított fel a 6G – az 5G hálózat labdába se rúg mellette
A közelmúltban szárnyra kapott a hír, miszerint a tudósok elképesztően gyors sebességet értek el a 6G vezeték nélküli technológiával, amely jelenleg még fejlesztés alatt áll – az 5G már a múlté?
Az Egyesült Államokban a legtöbb ember, aki okostelefonnal rendelkezik és a mainstream szolgáltatók egyikének előfizetője, az 5G hálózatot használja. Bár az 5G technológia észrevehetően gyorsabb, mint elődei, még mindig gyenge a Wi-Fi-hez és az optikai internethez képest.
Mindezek fényében már most hatalmas érdeklődés övezi a 6G-t, a következő generációs vezeték nélküli adatátviteli szabványt, amely nemrég hihetetlen sebességrekordot állított fel.
A NewScientist tudományos magazin szerint a University College London kutatói által nemrégiben végzett teszt megállapította, hogy a 6G vezeték nélküli technológia akár 938 gigabit/másodperc (Gbps) sebességű adatátvitelre is képes. Ez kenterbe veri a japán tech-cégek eszközét, amely korábban 100 gigabit/másodperc sebességre volt képes.
Az 5G vezeték nélküli hálózat elméleti maximális letöltési sebessége 20 Gbps. Ez teoretikusan azt jelenti, hogy a 6G több mint 45-ször gyorsabb.
A Speedcheck 5G Indexe szerint azonban az 5G letöltési sebességének mediánja a világ összes mobilszolgáltatójánál 70 megabit/másodperc (Mbps) körül van. Ha a 6G képes lesz az elméleti maximum közelében biztosítani a mindennapi sebességet, akkor a 6G akár 13 400-szor is gyorsabb lehet az átlagos 5G-nél.
938 Gbps sebességgel körülbelül 20 teljes filmet lehetne másodpercenként letölteni. Teljesen őrületes lenne ezt a sebességet a zsebünkben hordozni. (Valószínűleg kevesebb mint egy nap alatt el is érnénk az adatkorlátunkat.)
Ugyanakkor ildomos kordában tartani az elvárásainkat. A 6G minden bizonnyal sokkal gyorsabb lesz, mint az 5G, de nem valószínű, hogy tényleg 938 Gbps sebességet fog számunkra biztosítani, ha figyelembe vesszük a torlódásokat, a tornyok távolságát és az egyéb zavaró körülményeket.
Hogyan lehet a 6G vezeték nélküli hálózat ilyen gyors?
Ahhoz, hogy ilyen hihetetlen sebességet érjenek el, a 6G-n dolgozó tudósok néhány trükköt is bevetettek. Ahogy a kutatási jelentésből kiderül, a fő tényező a sokkal magasabb, akár 150 GHz-es frekvenciatartomány kihasználása volt.
Normális esetben az eszközök, például az okostelefonok csak az 5GHz és 39GHz közötti tartományban képesek adatokat küldeni és fogadni. A kutatók azonban ezt különböző jeltípusok, például lézerek és rádióhullámok kombinációjával tették lehetővé. Az átvitel stabil volt és képes volt áthidalni a hullámsávok közötti kis távolságokat.
Valószínűleg még eltart egy ideig, mire ténylegesen használatba vehetjük a 6G-t. Bár számos teszt már most is ígéretes eredményeket mutat, a piaci bevezetés jelenleg legkorábban 2030-ban várható. (Ez főként annak köszönhető, hogy a szolgáltatóknak bővíteniük kell hálózataikat és megfelelő tornyokat kell kifejleszteniük.
Van néhány probléma is, amelyet a 6G-nek még le kell küzdenie. A 6G korai változatai rövidebb hatótávolsággal rendelkeztek, mint az 5G, a legutóbbi rekord körülbelül 500 méter volt. Ha ez így marad, a 6G csak sűrűn lakott városi területeken lenne praktikus.
Továbbá, ahogy minden új, sugárzással járó technológiának, úgy a 6G hálózatnak is biztosítania kell, hogy nem lesz káros hatással az emberi egészségre.