Most már 60 milliónál is több aktív havi kriptofelhasználó van
Az a16z frissen publikált jelentése szerint a kriptoeszközök elfogadása világszerte folyamatosan növekszik, a kriptobirtokosok száma jelenleg 617 millióra tehető. De ezek közül csak mintegy 60 millióan használják havonta aktívan a kriptójukat. A szakadék óriási, de egyben lehetőséget is jelent, hiszen potenciálisan 500 milliónál is több kriptobirtokost lehetne aktivizálni. Szeptemberben 220 millió cím lépett legalább egyszer interakcióba blokklánccal, ami hatalmas növekedés 2023 végéhez képest. Ezt az aktivitási hullámot a Solana vezeti, amely az aktív címek közül közel 100 milliót adott hozzá. Ezt követte a NEAR, amely 31 millió aktív címet tudott felmutatni. A Coinbase második réteges hálózata, a Base 22 millió aktív címről számolt be, míg a Tron és a Bitcoin 14 milliót, illetve 11 milliót tudott felmutatni. De az Ethereum-alapú láncok is pörögtek: a Binance BNB Chain 10 millió, maga az Ethereum pedig 6 millió aktív címet mutatott fel. Ezek a trendek összhangban vannak a blokkláncok, a blokklánc-fejlesztés iránti szélesebb körű érdeklődéssel.
Egyértelműen növekszik a kriptovaluták elfogadása
A Solana mutatta a legnagyobb növekedést a fejlesztői aktivitásban is, a tavalyi 5,1%-ról idén 11,2%-ra ugrott ez a mérőszám.
A Base fejlesztői aktivitása szintén növekedett, 7,8%-ról 10,7%-ra, a Bitcoin pedig 2,6%-ról 4,2%-ra. Az Ethereum azonban még mindig dominál, az összes fejlesztő 20,8%-a erre a láncra összpontosít. A havi mobilos kriptotárca-felhasználók száma júniusban elérte a 29 milliót, ami új csúcsot jelent. Az Egyesült Államok vezeti a részesedést a felhasználók 12%-ával. Ez az arány azonban egyre csökken, mivel egyre komolyabb a kriptoelfogadás az Egyesült Államokon kívül. A kripto gyorsan terjed olyan országokban, mint Nigéria, India és Argentína. Nigéria a szabályozás egyértelműségére fókuszál, beleértve az inkubációs programokat is. Ez elősegítette a kriptóhasználat növekedését a mindennapi tranzakciókban, például a számlafizetésben és a vásárlásban.
India hatalmas népességével és széles körű mobilhasználatával kulcsfontosságú kriptopiaccá vált. A pénze és gazdasága instabilitásával küzdő Argentína pedig azt látja, hogy lakosai a stabilcoinok felé fordulnak a pénzügyi biztonság érdekében. A szabályozói keretek pedig egyre jobban tisztulnak. Az Egyesült Államokban a képviselőház kétpárti támogatással elfogadta a 21. század pénzügyi innovációjáról és technológiájáról szóló törvényt (FIT21). Még ugyan a szenátus nem hagyta jóvá, de nagyon pozitív jövőképet ígér. Az Atlanti-óceán túloldalán az EU és az Egyesült Királyság proaktív megközelítést alkalmaz a kriptókkal kapcsolatban. Az Európai Unió Markets in Crypto Act (MiCA) törvénye lett az első átfogó kriptotörvény Európában, és az év végére teljes mértékben hatályba lép.
Stabilcoinok és DeFi
Az A16z szerint a stabilcoinok a kripto egyik leghasznosabb eszközének bizonyultak. Mostanáig a stabilcoinok 8,5 billió dollárnyi tranzakciót dolgoztak fel 1,1 milliárd tranzakcióban. Összehasonlításképpen a Visa ugyanebben az időszakban 3,9 billió dollárt kezelt. A stabilcoinok az amerikai dollár pozícióját is erősítik globálisan. Az összes stabilcoin több mint 99%-a dollárban denominált, az euró csak 0,2%-kal követi a második helyen. A stabilcoinok virágzásának oka a jelentős infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhető. A blokkláncok ma már több mint 50-szer annyi tranzakciót dolgoznak fel másodpercenként, mint négy évvel ezelőtt. Az Ethereum legújabb, márciusban indított frissítése, a Dencun (EIP-4844) drasztikusan csökkentette például a második réteges hálózatok díjait.
A zéró-tudás (ZK) bizonyítások szintén hatalmas szerepet játszanak a blokkláncok skálázásában. Ezek a kriptográfiai bizonyítékok lehetővé teszik, hogy a számítások a láncon kívül történjenek, miközben biztosítják, hogy azok helyesek legyenek. Jelenleg több mint 169 milliárd dollár van a DeFi protokollokba zárva.
A DeFi az összes kriptohasználat 34%-át teszi ki, ami a legmagasabb arány a napi aktív címek között, még a stabilcoinoknál is magasabb. A kripto és a mesterséges intelligencia pedig egyre mélyebben integrálódnak, jobban, mint valaha. Az a16z Builder Energy műszerfal szerint a kriptoprojektek 34%-a mondja, hogy AI-t használ. Ennek az integrációnak az egyik legfontosabb területe a blokklánc-infrastruktúra.