Kvantumbiztonságossá teszi blokkláncát a HSBC
A világ egyik legnagyobb bankja kvantumbiztonságossá fejleszti privát blokkláncát az arany tokenizálásához.
Ez a fejlesztés jelentős előrelépést jelent a digitális eszközök védelmében a jövőbeli kvantumszámítási támadásokkal szemben, ami egyre nagyobb aggodalomra ad okot a fintech iparágban.
A lépés a Quantinuum kvantumszámítástechnikai céggel együttműködve történik. Ilyas Khan, a Quantinuum alapítója és termékigazgatója kijelentette:
„A HSBC és a Quantinuum közösen építik a pénzügyi szolgáltatások következő generációját, amely kvantumvédelemmel rendelkezik, kihasználva a mai kvantumszámítógépek erejét az érzékeny adatok védelmére most és a jövőben.”
A kísérlet részeként a HSBC a posztkvantum-kriptográfia (PQC) alkalmazásával tesztelte arany tokenjeinek átjárhatóságát.
A PQC olyan kriptográfiai algoritmusok összességét jelenti, amelyeket úgy terveztek, hogy ellenálljanak a kvantumszámítógépek támadásainak, amelyek várhatóan számos jelenlegi titkosítási módszer feltörésére lesznek képesek.
Egy fehér könyvben azt állítják, hogy a kulcsgeneráláshoz szükséges véletlenszerűséget hardver helyett kvantumos módszerekkel biztosították. A HSBC elmondása szerint „a kvantumos véletlenszerűségi technológiát használták a digitális eszközök, például a HSBC arany tokenek holisztikus védelmének demonstrálására a kvantumszámítógépes támadással szemben, és a »store now, decrypt-later« (SNDL) kiberincidensek megelőzésére”.
Az említett SNDL technológia, mely elnevezés jelentése „tárold most, fejtsd vissza később”, egy olyan technika, amelynek során a rosszindulatú szereplők érzékeny adatokat lopnak el azzal a szándékkal, hogy később, még nem létező, nagy teljesítményű kvantumszámítógépek segítségével visszafejtik azokat.
Philip Intallura, a HSBC kvantumtechnológiákért felelős globális vezetője szerint: „Az SNDL fenyegetések kezelésével nem csak felkészülünk a jövőre, hanem aktívan alakítjuk is azt. Ez az áttörés azt bizonyítja, hogy a digitális eszközökkel kapcsolatos ajánlatainkat a jövőben is biztosítani tudjuk a potenciális kvantumszámítógépes fenyegetésekkel szemben”.
A tokenizált arany és annak védelme
Philip kifejtette: „A HSBC volt az első nemzetközi bank, amely tokenizált fizikai aranyat kínált, és most erre az innovációra építve a jövő élvonalbeli kiberbiztonsági védelmét biztosítja.”
Az előbb említett, 2023-ban bevezetett DLT rendszer decentralizált digitális hálózatot használ a tranzakciók több számítógépen történő rögzítésére, ami növeli a biztonságot és az átláthatóságot.
Erre a sikerre építve a HSBC idén kibővítette kínálatát a HSBC Gold Token bevezetésével a hongkongi lakossági befektetők számára. Ez a termék lehetővé teszi a fizikai arany töredéktulajdonlását, demokratizálva ezzel az értékes eszközosztályhoz való hozzáférést.
„A HSBC Gold Token bevezetése a lakossági befektetők számára jelentős lépést jelent az aranybefektetés elérhetőbbé tételében” – tette hozzá Philip. „Ez része a szélesebb körű stratégiánknak, amely a technológia felhasználására irányul a pénzügyi termékek inkluzívabbá tételében.”
Ilyas hozzáteszi: „A kvantumszámítás és a blokklánc technológia konvergenciája új paradigmákat teremt a pénzügyi biztonság terén. A HSBC-vel való együttműködésünk ennek az innovációnak az élvonalába tartozik, megnyitva az utat egy ellenállóbb digitális pénzügyi infrastruktúra előtt”.