Az HBO új dokumentumfilmje leleplezi Satoshi Nakamoto kilétét
Az HBO bejelentette legújabb dokumentumfilmjét, amelyben új fényt vethetnek a Bitcoin titokzatos megalkotója, Satoshi Nakamoto valódi kilétére. A „Money Electric: The Bitcoin Mystery” című film jövő héten, szerdán kerül adásba.
De vajon tényleg sikerül megfejteni a rejtélyt, amely már több mint egy évtizede foglalkoztatja a kriptovaluta világot?
A film rendezője Cullen Hoback, aki a „Q: Into the Storm” minisorozatával vált híressé, amelyben állítása szerint azonosította a QAnon összeesküvés-elmélet lélektanát és a mozgalom kulcsfiguráit. Hoback most hasonló stílusban közelít Nakamoto történetéhez – s ha valóban sikerül azonosítania, az sokkoló hullámokat vethet a globális pénzügyi piacra. Sőt, akár még az amerikai elnökválasztásra is kihatással lehet, hiszen Donald Trump számos kriptovaluta-rajongó támogatását élvezi.
A few of you might have wondered why I disappeared. Well, I was tracking down someone else who disappeared.
Curious who's behind Bitcoin?#MoneyElectric: The Bitcoin Mystery drops next Tuesday. It's going to be a rollercoaster. #Satoshi https://t.co/2B17FZxkqZ
— Cullen (@CullenHoback) October 3, 2024
Érdekesség egyébként, hogy a dokumentumfilm megjelenése előtt több olyan korai, Satoshi-korszakbeli tárca aktiválódott, amelyeket 2009 óta nem használtak. A tárcák a Bitcoin kezdete óta szunnyadnak, amikor még a kriptopénz semmit sem ért. Tulajdonosuk tehát minden bizonnyal Satoshi legkorábbi munkatársai lehetnek.
Ki lehet Satoshi Nakamoto? Veszélyes találgatások
A Bitcoin az internet korának főszereplőjévé vált, s mára már elérte az egy billió dolláros piaci értéket. Olyan mértéket öltött, hogy még a központi bankoknak is kénytelenek szembe nézni vele, hiszen valós alternatívája lehet a hagyományos valutáknak.
Satoshi Nakamoto a becslések szerint körülbelül 1,1 millió BTC-t birtokol, ami jelenlegi árfolyamok alapján 66 milliárd dollárra tehető, s ezzel a világ leggazdagabb emberei közé tartozhat. Kiléte a modern idők egyik legnagyobb rejtélye, hiszen 2010-ben váratlanul eltűnt a nyilvánosság elől. Utolsó ismert üzenete a WikiLeaks-nek szólt, amelyben arra kérte őket, hogy ne használják a Bitcoint, mivel az még fejlődésének korai szakaszában van, és egy ilyen lépés túl nagy figyelmet keltene, ami árthat a projektnek.
Az évek során többen próbálták megfejteni Nakamoto személyazonosságát, de kudarcot vallottak. Az első nagy visszhangot kiváltó kísérlet Leah McGrath Goodman újságíró nevéhez fűződik, aki 2014-ben Dorian Nakamotót azonosította gyanúsítottként, de ő tagadta az állításokat. 2016-ban Craig Steven Wright ausztrál kriptográfus lépett fel a címért, állítását azonban nem tudta bizonyítani, és agresszívan, perekkel üldözött mindenkit, aki megkérdőjelezte őt. Az ügy végül az elmúlt évben jogi vereséggel zárult számára, amikor a brit legfelsőbb bírósági bíró kimondta, hogy Wright nem Satoshi Nakamoto.
A gyanúsítottak közé tartozik még a néhai Hal Finney szoftvermérnök, Nick Szabó informatikus és Adam Back, a Hashcash algoritmus megalkotója, amely fontos eleme a Bitcoin technológiájának.
Peter McComack, ismert Bitcoin-podcaster azonban óvatosságra intette a közösséget:
„Satoshi tudatosan döntött úgy, hogy névtelen marad. Tiszteletben kellene tartanunk ezt a döntést. A kiléte utáni nyomozás nemcsak felelőtlen, de potenciálisan veszélyes is lehet” – mondta.