Jelentősen visszaesett a centralizált tőzsdék kereskedési volumene szeptemberben

2024-ben a centralizált kriptovaluta tőzsdék kereskedési volumene jelentős változáson ment keresztül. A kimagasló első negyedév után visszaesett a forgalom, az ETF-ek megjelenésével pedig az intézményi befektetők vették át a keresletet.

Szeptemberben közel 20%-kal esett vissza a kereskedési volumen. A szezonalitásból fakadó visszaesés mellett a változó makroökonómiai környezet és az állandó geopolitikai feszültség is hozzájárult ahhoz, hogy 1,27 billió dollárra essen vissza a forgalom.

Jelentősen visszaesett a CEX-ek forgalma

Szeptemberben jelentősen visszaesett a kereskedési aktivitás a központosított tőzsdéken. Az azonnali kereskedési volumen mellett a kombinált kereskedési volumen is 17%-os csökkenést mutatott a harmadik negyedév utolsó hónapjában.

Az előbbi alig érte el az 1250 milliárd dollárt, míg utóbbi 4,34 billió dollárra esett vissza a CCData legújabb jelentése szerint. Ez a legalacsonyabb havi kereskedési volumen június óta, amit első sorban a szezonalitási periódus magyaráz. A nyáron tapasztalt csökkenő aktivitás mind az azonnali, mind a származékos piacokon tapasztalható volt, azonban ezt a visszahúzódó kedvet erősítette meg a makrogazdasági bizonytalanság és a geopolitikai feszültség.

A piaci elemzők azonban bizakodóak afelől, hogy a következő hónapokban ez a trend megfordul. Ezt táplálhatja az amerikai jegybank kamatcsökkentési stratégiája, ahol várhatóan még további 50 bázisponttal csökkenhet az alapkamat év végéig.

Mindig bikás negyedik negyedév

A kamatcsökkentés mellett bizakodásra ad okot a megnövekedett piaci likviditás és a közelgő amerikai elnökválasztás, ami kimeneteltől függetlenül fellendítheti a kereskedési aktivitást. Ez az időszak pont egybeesik a történelmileg bikás hangulatú negyedik negyedévvel.

Az elmúlt 11 évből hétszer is pluszban zárta a Bitcoin az év utolsó negyedét, az átlagos növekedés mértéke pedig +81% volt. 2022 mellett 2018-ban és 2019-ben zárta pirosban a Bitcoin az évet, azonban például csak tavaly +56%-os növekedést láthattunk, míg 2020-ban +168%-ost.

A kockázatos eszközök árfolyama egyenes arányosságot mutat a globális pénzkínálat (M2) növekedésével, ami 2024 márciusa óta ismét növekedést mutat. Cikkünk írásakor az Egyesült Államok pénzkínálat 21,2 billió dolláron áll.

Az Egyesült Államok pénzkínálatának növekedése, forrás: Trading Economics

Csökken a Binance piaci részesedése

A centralizált tőzsdék közül a Binance szenvedte el a legnagyobb visszaesést. Az azonnali kereskedési volumen 22,9%-kal 344 milliárd dollárra zuhant, míg a származékos termékek piacán a kereskedési aktivitás 21%-kal 1250 milliárd dollárra csökkent.

A világ vezető kriptovaluta-tőzsdéje 2023 novembere óta a legalacsonyabb havi kereskedési volument produkálta, piaci részesedése pedig az azonnali piacon 27%-ra, a származékos termékek piacán pedig 36,6%-ra esett vissza. Ez a részesedés 2021 januárja óta a legalacsonyabb, aminek több oka is van.

A Binance az elmúlt években mondhatni a tűzzel játszott, aminek egyik következménye CZ börtönbüntetése és szabadulása, és a valaha volt legmagasabb bírság a nem megfelelően regisztrált eszközök és a pénzmosás elleni fellépés hiánya miatt. A kriptotőzsde részesedéscsökkenésében mindazon által a többi tőzsde fejlődése is jelentős szerepet játszott.

A Bybit, az OKX, a MEXC és a Bitget mellett a decentralizált tőzsdék is folyamatosan fejlődnek. Az Uniswap, a PancakeSwap és a Raydium rendkívül kedvező kereskedési díjakat határoznak meg ügyfeleik számára, az elérhető eszközkínálat pedig messze túlszárnyalja többek között a Binance-ét, a Krakenét vagy a Coinbase-ét.

Míg a Binance küzd, addig a Crypto.com folytatta növekedési pályáját. A szponzorációiról híres tőzsde forgalma több mint 40%-kal nőtt, és minden idők csúcsát érte el 2024 szeptemberében. A tőzsde együttes piaci részesedése így a negyedik legnagyobb forgalmú CEX-nek számított a kereskedési volumen alapján. A Crypto.com a teljes piac 11%-át fedte le.