Edward Snowden szerint problémás lehet a Solana „decentralizáltsága”

A Solana blokklánca hihetetlen sebessége és alacsony tranzakciós költsége miatt jelentős térnyerésen ment keresztül az utóbbi években. Bár technológiailag ígéretes a projekt, decentralizációs problémái – különösen a validátorok koncentrációja és a magas belépési küszöb – hosszú távú fenntarthatóság szempontjából komoly aggodalomra adnak okot.

Ezt emelte ki Edward Snowden, egykori amerikai hírszerző, a szingapúri Token 2049 konferencián. Az amerikai-orosz számítógépes szakember szerint a Solana gyorsasága, hatékonysága és centralizáltsága az államok számára is vonzó példa lehet.

Snowden a digitális adatvédelem és a szabadság szószólója

Edward Snowden 2013-ban robbant be a köztudatba, amikor korábbi NSA-alkalmazottként titkosított dokumentumokat szivárogtatott ki az amerikai kormány megfigyelési tevékenységeiről. A digitális adatvédelem és a szabadságjogok lelkes támogatója korábban többször fejezte ki az anonimitást és a decentralizációt elősegítő kriptovaluták támogatását.

A szingapúri Token 2049 konferencián egy közönség által feltett kérdésre válaszolva Snowden azonban felhívta a figyelmet arra, hogy egyes projektek a gyorsaság és a hatékonyság miatt a decentralizációt háttérbe szorítják. A központosítás természetesen növeli a skálázhatóságot és csökkenti a tranzakciós költségeket, ugyanakkor ez a modell a kormányok számára is vonzóbb lehet.

Snowden azt állítótta, a Solana egy, a „mémcoinok és a csalások” révén nyerészkedő ökoszisztéma, technológiája pedig szembemegy az általa képviselt decentralizációs és cenzúra-ellenes nézeteivel.

Védelembe vették a Solanát

Mert Mumtaz, a Solana szókimondó támogatója, szerint Snowden állításai nincsenek alátámasztva, nincsenek bizonyítékai. A Helius Labs társalapítója és vezérigazgatója az X-en reagált az egykori NSA-munkatárs állításaira, melynek végén kihívta egy vitára a Solana decentralizáltságáról.

„Bárkivel vitába szállok. Mutassátok meg, hogy melyek azok a támadási pontok, amik lehetővé teszik, hogy bárki is pénzeszközöket veszítsen. Mutassátok meg a valós adatokkal alátámasztva, hogy lehet több ezer csomópont felett átvenni az irányítást különböző joghatóságok, országok és kormányok felett.” – írta Mumtaz

Mumtaz ugyan elismerte, hogy a Solana nem annyira decentralizált, mint a jóval hosszabb ideje aktívan működő Bitcoin és Ethereum, ugyanakkor megkérdőjelezte azt, hogy egyetlen hibapont hogyan döntheti romba a hálózatot. A Helius első embere szerint embertelen mennyiségű SOL-t kell felhalmozni ahhoz, hogy a közel 70 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező projekt felett bárki átvehesse az irányítást.

Élesedő centralizációs vita

A „centralizációs” vita, melynek középpontjában a Solana áll, visszanyúlik a 2022 novemberében összeomlott FTX kriptotőzsde történetére és Sam Bankman-Fried ámokfutására. Mivel SBF a Solana lelkes támogatója, sokan a SOL-t „Sam coinnak” nevezik a kriptovaluták berkein belül.

A Cardano hálózatának egyik fejlesztője, Dave, Mumtaz offenzív megnyilvánulásaira reagálva megjelölte a Solana konszenzusmechanizmusának feltételezett gyengeségeit. Dave szerint ezeken a pontokon a tisztességtelen entitások megtámadhatják és leállíthatják a hálózatot.

A Solana fejlesztői közössége igyekszik túllépni ezeken a vitákon, védve a hálózat jelenlegi decentralizációs szintjét. Az ökoszisztémában hamarosan bevezetésre kerül a Firedancer, a Jump Crypto által létrehozott második validátor kliense, ami segíthet elkerülni a korábban tapasztalt leállási problémákat.

A kialakult helyzetre Anatolij Jakovenko, a Solana társalapítója, a tőle megszokott stílusban reagált.

„Ahogyan eddig is, az objektíven mérhető mutatószámok a Solanát egyértelműen decentralizálják, míg az összes többi centralizálja.” – írta

Cikkünk írásakor a Solana natív tokenjének, a SOL-nak SOL Price SOL Price , az árfolyama 140 dollár körül ingadozik, miután az elmúlt hét napban közel 7,5%-kal értékelődött le.