Hatalmas csúcsra jutott a globális pénzkínálat
Az Egyesült Államok, az eurózóna, Japán és Kína teljes pénzkínálata a történelem során először elérte a 89,7 billió dollárt, ami az elmúlt évet figyelve 7,3 billió dolláros emelkedés. A Kobeissi Letter nevű gazdasági magazine X-posztja szerint a globális pénzkínálat növekedése most volt a legnagyobb az elmúlt három évben. Hasonló volt a 2020 első félévében a világjárványra adott kezdeti válaszlépések során tapasztalt ugráshoz. A poszt szerint csak az Egyesült Államokban a forgalomban lévő pénzmennyiség 410 milliárd dollárral 21,2 billió dollárra ugrott az előző évhez képest, ami azt jelenti, hogy 2020 elején az ország pénzkínálata 27%-kal volt alacsonyabb a jelenlegi szintnél. A Kobeissi Letter arra az egyébként józan paraszti ésszel is összerakható következtetésre jutott, hogy „a globális pénznyomtatás korszaka visszatért”.
A központi bankok újraindították a kvantitatív könnyítést azáltal, hogy értékpapírokat vásárolnak a nyílt piacon a kamatlábak csökkentése és a pénzkínálat növelése érdekében. Ez a bankok számára is több likviditást biztosít, ösztönzi a hitelezést és a beruházásokat, miközben növeli a tartalékaikat. Ezek után nem meglepő, hogy az arany ára idén az évszázad egyik legjobb teljesítményét nyújtotta, mivel a pénzkínálat folyamatosan növekszik, és a geopolitikai feszültségek is növekednek.
A nemesfém a cikk írásakor 2660 dollár környékén kereskedik, idén eddig mintegy 30%-ot emelkedett ez az ár. A legutóbbi emelkedés azután következett be, hogy Irán mintegy 180 ballisztikus rakétát lőtt ki Izraelre. Ez az iráni Forradalmi Gárda szerint a Hamász politikai vezetőjének és egy iráni parancsnoknak a meggyilkolása miatti megtorlás volt.
Menekülnek a befektetők az értékmegőrző eszközök felé
Az úgynevezett M2 pénzkínálat, amely magában foglalja a forgalomban lévő fizikai pénzt, a megtakarításokat, a lekötött betéteket és a pénzpiaci alapokat, február óta minden hónapban növekszik. Kína elkötelezettsége a jelentős monetáris lazítás mellett, valamint az amerikai jegybank 50 bázispontos agresszív kamatcsökkentése szintén táplálta a piac lendületét. Ez a közelmúltban a közel-keleti feszültségek eszkalálódása miatt visszaesést szenvedett el. A francia Societe Generale bankja a geopolitikai kockázatok és a gyengülő nyersanyagpiac hatására a nyersanyagallokációjának 100%-át az aranyba helyezte át.
A francia bank a teljes eszközallokációjának 7%-ára növelte aranyállományát, ami negyedévről negyedévre 40%-os emelkedést tükröz. Ez az arany felé történő elmozdulás azt jelzi, hogy a globális piacok folyamatos bizonytalanságai közepette a nemesfémbe, mint biztonságos menedékeszközbe vetett bizalom növekszik. De azért nem csak az arany, hanem a Bitcoin és úgy általában a kriptovaluták felé is nő a kereslet. Főleg az olyan cégek részéről, amelyek eddig távol tartották magukat a kriptóktól.