Az Ethereum legnagyobb frissítése két részletben jöhet majd
Az Ethereum közelgő Pectra frissítése, amely a hálózat egyik legfontosabb frissítésének ígérkezik, összetettsége miatt lehet, hogy két különálló hard fork lesz majd. Ezt Tim Beiko, az Ethereum Foundation protokolltámogatási vezetője árulta el szeptember 12-én. Szeptember 13-án Christine Kim, a Galaxy Digital kutatója egy X-en közzétett posztban aztán igyekezett erre magyarázatot adni. Azt írta, hogy ez a döntés a Pectrához tervezett frissítések nagy számából fakad. A frissítés több mint 20 Ethereum Fejlesztési Javaslatot (EIP) tartalmazhat. További hat frissítés pedig még felülvizsgálat alatt áll. Kim rámutatott, hogy a frissítés első része már jövő év februárjában elindulhat, a második pedig az év második felében következhet be.
A Pectra Ethereum-frissítés bemutatása
Az első fázis a devnet 3 összes elemét magában foglalja. Beleértve a Vitalik Buterin által támogatott, sokak által várt EIP 7702-t is. Ennek az EIP-nek a célja, hogy a külső irányítású tárcák (Externally Owned Accounts, EOA) intelligens szerződéses tárcaként működhessenek. Így növelve a biztonságot és a felhasználói élményt a tranzakciók során. A külső irányítású tárca egy olyan tárca, amelyet nem egy okosszerződés, hanem maga a felhasználó irányít. Az első fázis további frissítései közé tartozik az EIP 7251 és az EIP 6110, amely a validátorok befizetéseinek láncon történő lebonyolítására összpontosít.
A második fázis az Ethereum Virtual Machine (EVM) Object Format (EOF) és a PeerDAS bevezetésére fókuszál. Az EOF egy döntés alapján használható ún. csomagrendszert vezet be az EVM kód optimalizálására, ami nagy előrelépést jelentene az Ethereum számára. A PeerDAS pedig egy adatelérhetőségi mintavételi megoldás, amely az Ethereum peer-to-peer komponenseit használja az adatok elosztásának és skálázhatóságának javítására, erősítve a hálózat általános ellenálló képességét. Az adatelérhetőségi mintavételezés egy olyan mechanizmus, amellyel a light node-ok ellenőrizhetik az adatok elérhetőségét anélkül, hogy egy blokk összes adatát le kellene tölteniük. Úgy működik, hogy a light node-ok a blokkadatok kis részeire többkörös véletlenszerű mintavételt végeznek.
A fentebb említett Kim rámutatott, hogy ha a Pectra 1 2025 elején, a Pectra 2 pedig az év második felében jön, a fejlesztők még felülvizsgálhatják az eredetileg az első frissítéshez tervezett, de elutasított EIP-ket. Eközben a fejlesztők jövő csütörtökön, az All Core Devs konferenciahívás során döntenek arról, hogy a Pectrát két frissítésre osztják-e fel. Erre jelentős az esély.