USA és Kína: A barátság, amely meghatározza a világ alakulását
Nem meglepő, ha valaki azt állítja, hogy a világ két legnagyobb gazdaságának, az Amerikai Egyesült Államoknak és Kínának a kapcsolata az egyik legjelentősebb befolyással bír a világ gazdaságára. A két ország közötti kereskedelem 2023-ban meghaladta az 500 milliárd dollárt. Az USA mintegy 239,25 milliárd dollár értékben importált Kínából, míg Kína 81,47 milliárd dollárt hozott be az amerikai exportból. Ez a fajta egyenlőtlenség sokatmondó, különösen egy ennyire összekötött világban, így jelentős hatással van a pénzügyi piacokra és megzavarja a különböző iparágak ellátási láncait is.
A két ország befolyásoló képességét megmutatja, hogy a fontosabb intézkedéseik, legyen az vám vagy szankció, megzavarhatja a piacokat, inflációt és gazdasági zavarokat okozva a világ számos pontján. Így nem is meglepő, hogy mindenki ideges, mikor a két ország együtt kerül a címlapokra.
A kapcsolatuk fontosságát az is alátámasztja, hogy Kína nagyjából 902 milliárd dollárnyi amerikai államkötvénynek a tulajdonosa, amely segít fenntartani a dollár stabilitását, mint a világ tartalékvalutája.
Az USA és Kína közötti feszültségek azonban folyamatosan fokozódnak, ami az amerikai pénzügyi intézmények együttműködésének csökkenéséhez vezet Kínában, amely globális befektetési zavarokat idéz elő. A problémák fokozódása pedig a két gazdaság szétválasztásához vezethet, amely átalakítja a részvény- és kriptopiacokat.
A hadügyekre gyakorolt hatás
Ha a hadseregek méretéről és fejlettségéről van szó, akkor Kína és Amerika egyaránt egyaránt az élen járnak. Ők ketten azon kevés országok közé tartoznak, amelyek elég nagy nukleáris arzenállal rendelkeznek ahhoz, hogy egymást fenyegessék. Ennek lehetősége azonban a kölcsönös megsemmisítés elve szerint csekély, mégis a közelmúltban tapasztalt feszültség a Dél-kínai-tengeren továbbra is forró hangulatot mutatnak. A helyzeten javít az, hogy az Egyesült Államok és Kína évek óta először tartott katonai tárgyalásokat, hogy csillapítsák ezt.
Az éghajlatváltozás mérséklése
A katonai és gazdasági befolyásaikon mindkét ország a Föld éghajlatváltozását is jelentős mértékben gyorsítja, ezért együttműködésük elengedhetetlen, ha csökkenteni akarjuk a szén-dioxid kibocsátásunkat. Ezt szem előtt tartva előző éven mindketten megállapodtak abban, hogy fokozzák közös erőfeszítéseiket az éghajlati problémák elleni küzdelemben. Jelentős befolyásoló képességük miatt ez az együttműködés a világ többi nemzetét is arra sarkalja, hogy lépjenek fel a környezeti problémák ellen.
A politikai helyzet alakulása
Mindeközben Kína és az Egyesült Államok közötti diplomáciai tárgyalások új lendületet vettek. Ez nagyban köszönhető Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadónak, aki augusztusban Pekingbe utazott, ahol a Dél-kínai-tengerrel kapcsolatos incidensről is egyeztettek. Az eset fontosságát mutatja, hogy 8 év alatt ez volt az első alkalom, mikor egy amerikai védelmi tanácsadó az országba látogatott. A találkozó alkalmával Sullivan elmondta, hogy országa nem akar egy újabb hidegháborút, sem pedig azt, hogy beleszóljon Kína politikai rendszerébe. Xi Jinpang elnök válaszul erre biztosította a tanácsadót, hogy ne fenyegetésként tekintsenek Kínára, hanem lehetőségként.
Végezetül pedig említsük meg Oroszországot az ügyben. A háború kirobbanása óta az orosz és kínai kapcsolatok, különösen gazdaságilag és hadügyileg, számottevően feljavultak. Putin májusi kínai látogatása során további gazdasági megállapodásokról beszélt. A háború arra is késztette Oroszország elnökét, hogy újragondolja a kriptovalutákkal kapcsolatos hozzáállását. Ennek eredményeképp augusztusban aláírt egy törvényt, amely legalizálta a kriptobányászatot és a határokon átnyúló fizetéseket.
A szakértők úgy tekintenek erre, mint a nyugati szankciók megkerülésének módjára. Kína eközben szigorúan tiltja a kriptokereskedelmet és a bányászatot, kitartva azon terve mellett, hogy a digitális jüant mozdítsa elő. Az ország 2014 óta dolgozik a saját CBDC-jén, egy nagyobb stratégián, melynek célja, hogy megsemmisítse az amerikai dollár dominanciáját.