A bitcoin lehet a válasz a BRICS dollármentesítésére?
120 ország vett részt néhány nappal ezelőtt az International Municipal Forumon. A BRICS-országok által szervezett találkozón a dollármentesítés volt az egyik fő téma.
Dilma Rousseff, az Új Fejlesztési Bank (NDB) elnöke kijelentette, miszerint a helyi valuták felhasználásának kiterjesztésén munkálkodnak. Ez jobban megvizsgálva nem mást jelent, mint a dollármentesítést, idegen szóhasználattal „dedollarizálást”.
A BRICS-re gondolva sokan érzik úgy, hogy egyfajta ellenpólusként kíván szolgálni a hagyományos nyugati világgal szemben. Ennek fényében nem meglepő, hogy a fizetőeszköz tekintetében is szeretnék magukat függetleníteni az Egyesült Államoktól.
A 15. alkalommal megszervezett éves csúcstalálkozójukon már felmerült egy „BRICS-valuta” megalkotásának gondolata. Lula Da Silva, akkori brazil elnök ezt úgy kommentálta: „ez megnöveli a fizetési lehetőségeket, és csökkenti a sebezhetőséget”.
Ahhoz, hogy jobban megértsük a helyzetet, vessünk egy pillantást a számokra. Az Atlantic Council nevű szervezet dollár dominanciáját figyelő mérőszáma szerint az amerikai dollár jelenleg a világ valutatartalékainak 58%-át teszi ki. A teljes forextranzakciók esetében ez az arány 88%.
A dollármentesítés tehát nem egy olyan folyamat lesz, amely egyik pillanatról a másikra történik majd meg. Hosszú távon azonban nincs okuk örömre az amerikaiaknak: csak az elmúlt 8 év során az amerikaidollár-alapú valutatartalékok 65,3%-ról 58,8%-ra csökkentek. Számos, BRICS-hez köthető ország inkább aranyat halmozott fel a közelmúltban, még annak ellenére is, hogy növekvő árak voltak tapasztalhatók a nemesfém piacán.
A bitcoin lehet a megoldás a dollármentesítésre?
Az arany tartalékszerepe különösen a covid-19 járványt követően értékelődött fel. A bitcoinra és a kriptovalutákra ezzel szemben ma már inkább eszközosztályként tekintenek.
Kriptós körökben jól tudják, hogy nem egy potenciális BRICS-valuta az egyetlen megoldás a dollártól való függetlenné válásra. Oroszország és Irán például már most is használ bitcoint arra, hogy elkerüljék a nemzetközi szankciók által okozott fizetési fennakadásokat.
Vannak olyan országok is, akik a salvadori példát követve bitcoin felhalmozása révén szeretnék bebiztosítani gazdasági stabilitásukat. Amikor Bukele elnök 2021-ben bejelentette ez irányú terveit, sokan a gazdaság dollármentesítését látták mögöttes okként.
Ha a BRICS-országok képesek lesznek felismerni a bitcoinban rejlő lehetőségeket, az egy újabb nagy lökést jelenthetne a kriptovaluta számára. Ha a jelenlegi, dollárban lefolytatott kereskedésből származó likviditás csak egy nagyon kis hányada a kriptopiacra áramolna, az képes lenne teljesen átrajzolni a kriptokörképet.