Több milliárd dollárnyi követelés rendezésébe egyezett bele a Robinhood tőzsde
A Robinhood egy amerikai FinTech vállalat, ami 2013 óta biztosít jutalékmentes kereskedést a részvények, opciók és ETF-ek esetében. A vállalat szolgáltatásai kiterjednek a kriptovalutákra is, ugyanakkor ezen eszközosztály esetében inkább negatívumokról, mintsem pozitívumokról lehet beszélni.
Most, évek múltán, a vállalat úgy döntött, rendezi azokat a követeléseket, amikre nem kerített sort 2018 és 2022 között a kiutalás megszüntetése miatt. Ezek a felfüggesztések a platformleállások többször is felháborodáshoz vezettek, ugyanakkor most végre rendeződhetnek az évek óta függőben lévő esetek.
Több éves botrányok, több milliárdos követelések
A Robinhood Crypto LLC, vagyis a kriptovalutákkal kapcsolatos szolgáltatásokért felelős leányvállalat, beleegyezett abba, hogy 3,9 milliárd dollár értékben rendezze azokat a követeléseket, amelyek 2018 és 2022 között gyülemlettek fel.
A Robinhood 2020 márciusában, amikor a COVID-19 következtében jelentős volt a volatilitás mind a részvények, mind a kriptovaluták esetében, súlyos technikai problémákkal szembesült. A platform több alkalommal is leállt, a felhasználók nem tudtak hozzáférni fiókjaikhoz, nem tudtak kereskedni és eszközeiket sem tudták kiutalni.
A vállalat 2021 januárjában leállította az akkor felkapott Dogecoin-kereskedést, mivel a kriptovaluta iránti érdeklődés drámaian megugrott. Hasonlóan a GameStop-részvényekhez, a Reddit-közösségek és online spekulánsok által felkapott eszköz árfolyama robbanásszerű növekedést produkált, amit a Robinhood nem bírt el, ezért korlátozta a tranzakciók lebonyolítását.
Ezt követően 2021-ben az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet vizsgálatot indított a platform ellen, mivel a vállalat „Payment for Order Flow” modellje átláthatósági kérdéseket vetett fel. Bár a kérdések első sorban a részvénykereskedés ellen irányultak, a kriptovaluta-szegmens is megsínylette a vizsgálatokat.
Egyezség az Igazságügyi Minisztériummal
Két évvel az egyik legsúlyosabb, és legtöbb botránnyal járó medvepiacát követően, a Robinhood Markets egyezségre jutott a kaliforniai Igazságügyi Minisztériummal. Rob Bonta kaliforniai főügyész nyilatkozata alapján ez volt az első nyilvános fellépés egy kriptovállalattal szemben.
Bonta azt állította, hogy a Robinhood Crypto LLC megsértette az állam árucikkekre vonatkozó törvényeit, mikor engedélyezte az ügyfelek számára az átruházás nélküli vásárlást és kiutalást.
A Robinhood azzal is félrevezette felhasználóit, hogy az ügyfelek eszközeit állításuk szerint ők birtokolták. Valójában ezeket az eszközöket más kereskedési platformokra helyezték át. A vállalat egyébként az augusztus 31-én kelt egyezségi megállapodásban sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudta a jogsértések vádjait.
Pénzbüntetés és kompenzáció
A megállapodás szerint a Robinhoodnak a kiszabott pénzbüntetés mellett lehetővé kell tennie ügyfelei számára, hogy saját tárcáikba áthelyezhessék eszközeiket. Ezt követően tisztázni kell a kereskedési, megbízáskezelési és letétkezelési nyilatkozataikat, és biztosítaniuk kell felhasználóikat arról, hogy ezeket be is tartják.
A hír hatására a Robinhood Nasdaq-on jegyzett részvénye 1,5%-os eséssel zárt. A HOOD jelenleg 19,11 dolláron kereskedik, idén pedig már több mint 50%-ot emelkedett az értéke.
Bár ez az emelkedés rendkívül masszív, messze van a 2021 augusztusában mért 55 dolláros árfolyamtól. A HOOD részvény kereskedése idén januárban azt követően lendült fel, hogy visszatért a veterán mémtőzsdei kereskedő, Keith Gill. Gill 2021 óta nem tett közzé nyilvános bejegyzést.